Pękający tynk na elewacji domu

26/08/2021

Pojawiające się pęknięcia na ścianach to spory problem. Z czasem mogą występować nie tylko rysy i szczeliny, ale i odpadające kawałki tynku. Sytuacja ta nie tylko wygląda nieestetycznie, ale i stanowi realne zagrożenie. Wszelkie powstające rysy na ścianie powinny być od razu usuwane, aby elewacja nie była bardziej narażona na działanie czynników zewnętrznych. To właśnie tynk stanowi warstwę ochronną ściany przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i innymi szkodliwymi czynnikami.

Popękane ściany – co może być powodem?

Powodów może być wiele, zaczynając od czasu istnienia budynku, przez szkodliwy wpływ warunków zewnętrznych po błędy budowlane. Pęknięcie ściany w narożnikach drzwiowych lub okiennych mogą świadczyć o ubytkach spowodowanych błędami konstrukcyjnymi. Pęknięcia ścian na styku różnych materiałów pojawiają się, gdy nie zostanie wykonane zbrojenie bądź dylatacja. Pęknięcia ścian w górnej części elewacji zazwyczaj spowodowane są nieprawidłowym wykonaniem ocieplenia stropodachu.

Jak naprawić pęknięcia na ścianie?

Jeśli pęknięcia na ścianie nie przechodzą przez całą długość warstwy tynku, trzeba oczyścić i zagruntować szczelinę. Po jednej dobie zaszpachlować bądź wypełnić przy użyciu zaprawy naprawczej o takiej samej ziarnistości co położony tynk. Jeśli masz do czynienia z pęknięciami głębokimi, musisz na początku je nieco poszerzyć, aby być w stanie włożyć po oczyszczeniu i zagruntowaniu pas siatki zbrojącej z włókna szklanego i zaszpachlować tą samą zaprawą co została użyta wcześniej.

Odspojenia tynku

Pierwszym krokiem w usunięciu odspojonego tynku jest dokładne usunięcie go, w miejscach, w których słabo trzyma się powierzchni. Następnie należy zapełnić powstałą szczelinę gruntem, po czym uzupełnić nowym tynkiem. W tym przypadku również musi być on takiej samej ziarnistości.  Zazwyczaj niestety nowo położony tynk będzie odznaczał się na tle reszty elewacji. Usunięcie odspojonego tynku jest jednak bardzo ważne, ponieważ gdy rysy na elewacji pojawiły się już wcześniej, to mogły zdążyć, zalać się wodą, która pod wpływem zimna zamarzła.

Osypywanie i pylenie tynku

W momencie, kiedy tynk obsypuje się bądź po przejechaniu po nim ręką pozostaje biały proszek, masz do czynienia z poważnym błędem wykonawczym. Mamy z nim styczność w momencie, kiedy tynk zostanie wyrobiony w sposób nieprawidłowy. Dlatego tak ważne jest korzystanie ze sprawdzonych materiałów, jakie oferuje Ci np. firma Kosbud, która w swojej ofercie posiada takie tynki jak np.: ACRYLIT tynk akrylowy, ACRYLIT-SL tynk silikonowy, ACRYLIT-ST tynk silikatowy, ACRYLIT SISI tynk silikonowo-silikatowy. Istnieje jednak sposób na uratowanie źle wyrobionego tynku. W pierwszej kolejności powinieneś dokładnie oczyścić elewację. Później należy sięgnąć po wysokiej jakości preparat gruntujący np. GRUNLIT-U i pokryć nim całą powierzchnię, na której został położony tynk. Im lepszy środek wybierzesz, tym będziesz miał większą pewność, że powierzchnia tynku została wzmocniona należycie. Gdy preparat gruntujący został rozprowadzony już bardzo dokładnie, możesz zabrać się za malowanie. Najlepiej przed użyciem farby elewacyjnej zastosować farbę podkładową.

Uszkodzenie ocieplenia w sposób mechaniczny

Do uszkodzenia mechanicznego może dojść przede wszystkim w momencie, gdy ktoś bądź coś spróbuje zniszczyć elewację. Taki uszkodzenia powstają zazwyczaj przez akty wandalizmu, nieumiejętne ośnieżanie lub błędne oszacowanie odległości od ściany podczas parkowania samochodu. Inną przyczyną powstania uszkodzenia mechanicznego jest np. woda lecąca z rynny prosto na elewację. Gdy woda jest zbyt napierająca i obfita może okazać się dużym problemem, który niesie za sobą masę pracy. Niestety, gdy dojdzie już do mechanicznego uszkodzenia, musisz usunąć cały wadliwy fragment fasady. Konieczne jest w tej sytuacji również skucie tynku i zbrojenia wokół przynajmniej na 10 cm od uszkodzenia z każdej strony. Kolejnym etapem prac jest załatanie dziury z użyciem dokładnie takich samych materiałów, o takiej samej grubości. Pamiętaj, aby wyciąć nowe kawałki zgodnie ze zrobioną dziurą. Po nałożeniu masy zbrojącej, wtopieniu siatki i powtórnym położeniu masy możesz przejść do nakładania nowego tynku.

Osypywanie się tynku, uszkodzenia, odspojenia czy pęknięcia ściany mogą wyglądać nieestetycznie. Wady na elewacji wyglądają czasem na ciężkie do naprawienia. Niestety, gdy zostawimy problem, może on tylko narastać i nigdy samodzielnie nie zmaleje bądź zniknie. Wykonanie tych prac na elewacji zawsze wiąże się z mniejszym bądź większym poświęceniem czasu i wysiłku. Niezależnie od zakresu robót do wykonania warto się za nie wziąć i cieszyć się nienagannym wyglądem elewacji.

 

Zobacz również