Drewno na elewacje, co wybrać?
Drewno jest bardzo wdzięcznym materiałem budowlanym. Kiedyś, to właśnie dzięki niemu uboższa część społeczeństwa mogła pozwolić sobie na własne cztery kąty. Możliwości, trendy czy dostępność niektórych materiałów diametralnie zmieniły budownictwo, a drewniane konstrukcje zostały zastąpione murowanymi. Aktualnie panel elewacyjny drewnopodobny czy elewacja z drewnem znów wraca do łask, a jej widok na elewacji nadal przyciąga wzrok przechodniów. To właśnie drewno nadaje naturalności, przytulności i nowoczesności stawianym budynkom.
Drewno na elewacje to kwestia wyboru
Budynki z drewnianą elewacją na pozór wyglądają do siebie podobnie. Użycie różnych wielkości czy odmian drewna jest oczywiste i uzależnione od gustu i budżetu. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy, że pomimo podobnego wyglądu, sposobów na wykonanie takiej fasady jest wiele. Drewno na elewacje czy deska elewacyjna drewnopodobna w zależności od zamysłu, może przenieść Cię w sielski świat, pełny wiejskich drewnianych domów lub do miasta tętniącego życiem z budowlami, z nowoczesnymi elewacjami z drewnem. Musisz pomyśleć, jaka jest Twoja wizja i na czym najbardziej Ci zależy? Wszystkie z opcji różnią się od siebie, każda ma swoje zalety i wady. Ale to właśnie Ty powinieneś zadecydować, jakie kryteria musi spełniać, aby w pełni zaspokoić potrzeby Twoje i Twojej rodziny.
Elewacja z użyciem naturalnego drewna
Ta opcja wydaje się oczywista i najmniej wymyślna. Po co tworzyć coś nowego, skoro matka natura sama podsuwa pod nos rozwiązanie. Naturalne drewno elewacyjne posiada wiele zalet i na pewno będzie wyglądać najbardziej estetycznie na Twoim domu. Równie dobrze będzie współgrało z innymi stylami czy fakturami. Wysokiej jakości zaimpregnowana deska zachowa swój wygląd przez długie lata i zapewni Ci doskonałą izolację cieplną. Niestety to rozwiązanie to nie tylko same plusy. Naturalna deska jest łatwopalna, a jej montaż wymaga utworzenia dodatkowej konstrukcji, co może wprawić w zakłopotanie niejednego fachowca. Konieczne są naprawy i pielęgnacja, która musi być systematycznie powtarzana, aby deska cieszyła Cię pięknym wyglądem przez długie lata. Jest to również bardzo kosztowne przedsięwzięcie w szczególności, jeśli zdecydujesz się na deskę egzotyczną. To właśnie ona jest zdecydowanie trwalsza i bardziej odpowiednia na polskie warunki klimatyczne. Warto zadać sobie pytanie, jakie drewno na elewację okaże się dla Ciebie i Twojego domu najbardziej trafne. Największą popularnością cieszą się takie gatunki jak: cedr czerwony, modrzew syberyjski, meranti, garapa, murere czy dabema. Jeśli chodzi o najczęściej wybierane polskie drzewa to sosna, świerk czy modrzew.
Jeśli jednak chciałbyś zmienić wygląd swojego domu i urozmaicić wygląd elewacji, do wyboru masz nie tylko samą deskę. Nowatorskim rozwiązaniem może być np. użycie szkła, betonu czy połączenie na elewacji kamienia i drewna. Dzisiejszy rynek oferuje masę nowoczesnych rozwiązań, o których przeczytasz poniżej.
Panele elewacyjne na fasadzie
Panele jako drewno na elewację jest zdecydowanie tańszą i mniej wymagającą opcją na uzyskanie drewnianej elewacji. Wysokiej jakości imitacja drewna jest do niego łudząco podobna, a przy tym znacznie mniej kosztowna. Ogromną zaletą jest jej trwałość na promienie UV i działanie wody. W tym przypadku nie ma mowy o poświęcaniu czasu na pielęgnację i naprawy. Panele są lekkie, odporne na uszkodzenia i trudne warunki atmosferyczne. Minusem tego rozwiązania jest pogorszenie właściwości cieplnych budynku, przez użycie wielu łączników mechanicznych, co ogranicza uzyskanie pasywnych parametrów budynku.
Tynk imitujący drewno
Wygląd deski na elewacji możesz uzyskać również dzięki nałożeniu specjalnego tynku elewacyjnego imitującego drewno i odciśnięciu wzoru drewnianych słojów, za pomocą silikonowej matrycy czy stempla. Po wyschnięciu masy powierzchnię trzeba zeszlifować papierem ściernym, aby wyrównać wszystkie niepotrzebnie wystające elementy. Ścianę trzeba pomalować bejcą koloryzującą, a nadmiar ściągnąć gąbeczką. Po wyschnięciu mamy już gotową imitację deskopodobną. To rozwiązanie, w którym uzyskujemy wzór deski na fasadzie jest stosunkowo tanie w porównaniu z innymi metodami. Wszystkie użyte do tego materiały posiadają niezbędne Aprobaty techniczne ETAG, co daje gwarancję i bezpieczeństwo użytkowania takiego systemu. Ponadto tynku po nałożeniu bejcy nie trzeba pielęgnować i zapewnia on wytrzymałość i trwałość. Pamiętaj jednak, że odcisk drewna na elewacji silikonową matrycą lub stemplem może skutkować uzyskaniem niezadowalającego efektu, jeśli zadanie zostanie powierzone osobie niedoświadczonej lub bez talentu plastycznego. Ciężko jest odwzorować bejcą nieregularne barwy drewna, dlatego często kończy się to zamalowaniem słoi na jednolity kolor.
Okładziny jako drewno na elewację
Kolejnym produktem, który może okazać się strzałem w dziesiątkę jest okładzina imitująca drewno na elewację. To dość nowe rozwiązanie, które cieszy się rosnącym zainteresowaniem wśród potencjalnych kupujących. Produkt ten jest prosty w montażu, a budżet na jego zakup może być zdecydowanie mniejszy. Do zamontowania deski potrzebujesz kleju dyspersyjnego, na który bezpośrednio trzeba przykleić produkt do warstwy zbrojącej ocieplanego budynku. Pomimo niskiej ceny okładzina elewacyjna jest bardzo trwałym, ale i dobrze wyglądającym produktem drewnopodobnym. Dzięki użytym przy produkcji materiałom, okładzina wymaga tylko jednorazowego nałożenia impregnatu na wszystkie lata swojej świetności. Deska, dzięki swojej wadze może być stosowana w budownictwie pasywnym, gdzie gruba izolacja oraz brak łączników mechanicznych uniemożliwiają zastosowanie ciężkich wykończeń fasady. Przy tym rozwiązaniu mankamenty również są zauważalne. Na rynku dostępne są dwa rodzaje okładzin. Fabrycznie pomalowana oraz taka, którą musisz pomalować sam, co jak w przypadku tynku odciskanego może przynieść różne rezultaty. Niestety większość dostępnych okładzin nie występuje jako część systemu ociepleń, tylko jako element dekoracyjny. Aby móc użyć okładziny na ocieplony budynek, producent musi wykonać szereg badań, w celu uzyskania Aprobaty technicznej ETAG na cały system ociepleń. Jest to bardzo kosztowne i czasochłonne, więc tylko nieliczni się na nie zdecydowali. Jednym z takich producentów jest firma Kosbud, która oferuje w pełni przebadaną i tworzącą cały system ociepleń deskę elewacyjną Tabulo. Drewniana elewacja na styropianie czy wełnie, zagwarantuje Ci spełnienie wymagań ppoż, oraz może okazać się kluczowa w przypadku roszczeń od firmy ubezpieczeniowej.
Wybór drewna czy imitacji drewnopodobnej na wykończenie elewacji budynku to sprawa indywidualna. Każdy oczekuje czegoś innego, w zależności od gustu i posiadanego budżetu. Przed zakupem potrzebnych materiałów warto rozważyć wszystkie opcje. Większość fasad jest robiona na dekady, nie dwa czy trzy lata, więc decyzja musi być podjęta z głową. Wszystkie opcje są warte rozważenia, każda z nich przy odrobinie pracy i talentu może wyglądać dobrze na Twojej elewacji i okazać się właśnie tym czego szukałeś.