Czy ciemne kolory na elewacji to dobry pomysł?

24/06/2021

Od zawsze elewacja domu kojarzyła się z jasnymi i pastelowymi kolorami, dlatego ciężko kiedyś było znaleźć wyróżniający się dom w ciemnych odcieniach. Technologia jednak poszła do przodu i dziś nie musimy obawiać się, że nasza fasada szybko się zniszczy, gdy postawimy np. na kolor brązowy.

Trwałość elewacji

Wybranie ciemnego koloru domów było kiedyś bardzo ryzykowne i mogły pozwolić sobie na to osoby, gotowe na częstą renowację budynku. Niestety klimat panujący w Polsce stawia nasze elewacje przed wieloma wyzwaniami. Zimą temperatura fasady może spaść do -30°C, a latem nagrzać się nawet do +80°C. Przez gwałtowne zmiany temperatur występują ogromne naprężenia termiczne, przez które użyte materiały rozszczelniają się i mogą zacząć pękać bądź nawet odpaść. Taki klimat również nie sprzyja płytom styropianowym, znajdującymi się pod elewacją, w skrajnych warunkach również i one mogą ulec deformacji.

Współczynnik odbicia światła HBW

Farby i tynki różnych marek mają inną odporność na promieniowanie UV oraz współczynnik światła rozproszonego HBW. Współczynnik ten określa, ile światła odbija się od powierzchni pokrytej określonym kolorem. Przykładowo dla koloru czysto białego jest to 100%, a dla czysto czarnego 0%. Każdy producent ma inne zalecenia co do wysokości współczynników. I tak na przykład minimalny współczynnik produktów firmy Kosbud wynosi 30%. Od pewnego czasu dostępne są jednak systemy ociepleń, dzięki którym możesz cieszyć się ciemną elewacją bez strachu o kolejne renowacje. Odpowiednim produktem do tego zadania jest Acrylit-SL tynk silikonowy, ponieważ to właśnie on jest niebywale elastyczny i odporny na działanie promieni słonecznych.

Czy ciemne kolory blakną?

Tak, ciemne kolory blakną. Niestety to zjawisko zachodzi nie tylko w przypadku ubrań, lecz także elewacji. Ciekawą propozycję ma dla nas firma Kosbud, która posiada specjalną dodatkową grupę kolorów o nazwie PK. Do jej przygotowania używana jest specjalistyczna linia pigmentów nieorganicznych, które są zdecydowanie trwalsze od pigmentów organicznych. Dzięki temu Twoja fasada przed długie lata będzie wyglądać świetnie. Pomimo iż istnieje wiele produktów na rynku, które w pełni poradzą sobie z polskim klimatem, zaleca się, aby ciemny kolor nie przekraczał 20% powierzchni ściany.

Tynk, farba, a może deska elewacyjna?

Oczywiście, każdy ma inne gusta i preferencje, ale w temacie elewacji ogranicza Cię tylko wyobraźnia. Warto rozważyć różne opcje i zastanowić się, co tak naprawdę Ci się podoba. Firma Kosbud w swojej ofercie posiada nie tylko tynki elewacyjne, czy wysokiej jakości farby, ale także wpisującą się w obecne trendy deskę elewacyjną w kolorze grafitowym, a także sam grafit. Cała oferta firmy Kosbud wygląda bardzo imponująco i zapewni Ci wysoką jakość użytych materiałów.

Oczywiście każdy ma swój styl i inne wymagania co do wyglądu swojego domu, ale nie ograniczaj się tylko do jasnych odcieni elewacji. Jeśli masz ochotę, postaw na ciemne kolory! Technologia i nowoczesne produkty zagwarantują Ci długoletnią satysfakcję. Odnajdź to, co właśnie Tobie się podoba i razem z firmą Kosbud zmień zwykły dom w Twoje miejsce na ziemi.

Zobacz również