Nowoczesna stodoła – wady i zalety

23/09/2021

Budynek o nietuzinkowym wyglądzie, czy trend, który szybko przeminie? Dom typu stodoła swoją prostotą i minimalizmem zachwyca coraz większą liczbę inwestorów, którzy właśnie w tym stylu decydują się zbudować swój dom. Co wyróżnia ten niebagatelny trend architektoniczny? Dlatego warto się nim zainteresować?

Czym jest dom w stylu stodoły?

Ten styl w architekturze cechuje się zwartą bryłą pozbawioną jakichkolwiek architektonicznych dodatków, takich jak balkony czy kolumny. Oczywiście najbardziej charakterystycznym elementem są wieloformatowe przeszklenia, które dają wrażenie wpuszczonej przyrody do wnętrza. Rozwiązaniem, które zapewnia doskonałe parametry w zakresie izolacji cieplej, jest typowy dla tych budowli dwuspadowy dach bez okapu. Kolejną cechą jest kształt, na którym planie projektowane są współczesne stodoły. Z reguły właściciele stawiają na prostokąt, chodź nowoczesna stodoła w kształcie L, również staje się coraz bardziej popularna. Minimalistyczny wygląd budynku dopełnia elewacja, która poprzez zastosowanie naturalnych materiałów typu drewno czy kamień lub ich imitacji, nawiązuje do wiejskich zabudowań gospodarczych. Z kolei wnętrze domu wyróżnia przestronność, a w szczególności wysoki salon dający niesamowity efekt akustyczny. W przypadku domów bez poddasza użytkowego sięga on dachu i ma odkrytą więźbę. Poza aspektami wizualnymi nowoczesne stodoły wyróżniają się także zastosowaniem rozwiązań zapewniających energooszczędność budynku. 

Funkcjonalne wnętrze

Wnętrze nowoczesnej stodoły podzielone jest zazwyczaj na dwie strefy – dzienną i sypialnianą. Część dzienną tworzy duży salon z kuchnią i jadalnią, który połączony jest z werandą lub tarasem. Dzięki panoramicznym oknom, wchodząc do nowoczesnej stodoły, ma się nieodzowne uczucie bliskości z naturą. Poza widokiem na ogród okna zapewniają one także dobre doświetlenie pomieszczeń. Okna nie są zasłonięte żadnymi tkaninami dlatego, aby zapewnić ochronę przed nadmiernym promieniowaniem słońca, stosuje się odpowiednie rozwiązania konstrukcyjne typu podcienie lub montuje się rolety albo żaluzje. We wnętrzu króluje industrialny lub skandynawski styl, który podkreślają naturalne materiały wykończeniowe typu kamień, drewno, cegła. Aranżację dopełniają minimalistyczne, stylowe meble, nowoczesny sprzęt i kilka abstrakcyjnych ozdobnych dodatków. 

Idealny na wąskie przestrzenie

Gdzie dom w stylu nowoczesnej stodoły sprawdzi się najlepiej? Wybór stylu i projektu domu to decyzja na lata. W szczególności, gdy Twoja działka jest wąska, bądź niewielkich rozmiarów, domek nowoczesna stodoła będzie jedną z najlepszych opcji ze względu na bryłę opartą na planie prostokąta. Oczywiście właściciele większych działek również mogą skorzystać z tego rozwiązania. Wchodząc do salonu z otwartym balkonem widzisz, jak rozciąga się pasmo zieleni, które jakby wychodziło z Twojego domu. Wyjątkowo spektakularnie tego typu domy sytuują się na działkach ze skarpą. Wówczas buduje się je z garażem podziemnym. Oczywiście idealną lokalizacją domu ala stodoła jest działka na wsi otoczona atrakcyjnym krajobrazem – nad jeziorem, na zboczach gór, przy lesie lub na nadmorskich wybrzeżach. 

Mimo że dom stodoła wkomponuje się w każde otoczenie, to jednak w miastach należy pamiętać o miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. W przypadku dzielnic przemysłowych lub miejsc sąsiadujących z zabudowaniami o charakterze zabytkowym wystarczy dopasować odpowiedni projekt domu – postawić na niższy obiekt o bardziej tradycyjnym charakterze lub poszukać czegoś w modernistycznej estetyce. 

Elewacja nowoczesna stodoła, na co postawić?

Wygląd elewacji tego typu domów zależy w głównej mierze od preferencji inwestorów. Przeważnie ostre rysy bryły przełamywane są połączeniem drewna z kamieniem lub cegłą i białym kolorem elewacji. Mimo że wybór naturalnych materiałów powinien wydawać się oczywisty, większość inwestorów decyduje się jednak na imitacje. Dlaczego? Po przyklejeniu do ściany imitacji w postaci deski elewacyjnej Tabulo trudno odróżnić ją od naturalnego drewna, a to tylko jedna z jej zalet. Dodatkowo w przeciwieństwie do naturalnych materiałów, raz zaimpregnowana deska elewacyjna Tabulo nie próchnieje, nie traci koloru, a co najważniejsze nie wymaga ponownych często trudnych do wykonania konserwacji, które generują bardzo duże koszty. Montaż imitacji Tabulo czy cegieł Klinkiero jest szybki, łatwy i nie wymaga użycia specjalistycznych narzędzi, a to obniża koszty instalacji. Dlatego projektując elewację, warto zastanowić się, czy nie lepiej zastąpić naturalnych materiałów ich odpowiednikami w postaci imitacji.  

Kupując jednak imitacje, ważne jest, aby zwrócić uwagę czy dany produkt posiada Aprobatę Techniczną ETAG na cały system ociepleń, który świadczy o tym, że producent wykonał szereg badań potwierdzających wysoką jakość pozwalającą na użycie tego materiału na zewnątrz budynku. Niestety większość oferowanych na rynku okładzin nie występuje jako część systemu ociepleń, tylko jako element dekoracyjny. Podróbki te nie nadają się do użycia na ocieplony budynek, gdzie będą narażone na działanie trudnych warunków atmosferycznych. Dlatego lepiej zaopatrzyć się w oryginalne materiały, które są trwałe, odporne na warunki pogodowe, a ich niezmienny wygląd przez lata potwierdza gwarancja udzielana przez producenta.  

Nowoczesna stodoła – koszt budowy

Czy koszt budowy nowoczesnej stodoły jest większy niż standardowego domu? Ta kwestia zależy oczywiście od metrażu i zastosowanych rozwiązań. Jednak koszt budowy jest porównywalny do budowy tradycyjnego domu. 

Przede wszystkim bryła budynku, która nie jest skomplikowana, umożliwia szybkie i łatwe wzniesienie domu, co znacznie obniża koszty inwestycji. Z kolei montaż energooszczędnych okien, rekuperacja, dodatkowa izolacja czy instalacja fotowoltaiczna to koszt rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Oczywiście trzeba mieć na uwadze fakt, że inwestycje te zwrócą się, generując oszczędności w zużyciu energii.  

Czy dom w stylu stodoły może być całoroczny?

Dom w stylu nowoczesnej stodoły przypomina typowy wakacyjny dom. Więc czy może stać się domem całorocznym na długie lata? Oczywiście, że tak. Wiele projektów nie zakłada użytkowania w zimę, ale wystarczy odrobinę zmodyfikować koncepcję i cieszyć się nim cały rok. Dom nowoczesna stodoła po zmianach zazwyczaj wykonywany jest z masywnego drewna klejonego, który zapewni Ci wytrzymałość i ochronę. 

Murowany dom w stylu nowoczesnej stodoły?

Tak naprawdę niezależnie od tego, czy dom został postawiony murowany, stelażowy czy drewniany może zostać wystylizowany na taki w stylu domu ala stodoła. Nie trzeba przecież oddawać się danemu trendowi w całości, czasem wystarczy się zainspirować. Każdy może mieć inne potrzeby, czy przekonania o metodach budownictwa. 

Energooszczędny, ekonomiczny i ekologiczny

Prosta i zwarta bryła budynku pozwala uzyskać korzystne parametry energetyczne. Mała ilość detali dekoracyjnych, dach bez załamań, brak lukarn, wykuszy, balkonów, a także rezygnacja z dużej ilości załamań murów, eliminuje ryzyko powstawania mostków termicznych, przez które dochodzi do strat ciepła. Ponadto, duże przeszklenia od strony południowej pozwalają na wykorzystanie zysków energii słonecznej, co wspiera ogrzewanie domu. W zależności od wyboru projektu dom w stylu nowoczesnej stodoły przewiduje zastosowanie różnych rozwiązań stosowanych w budownictwie pasywnym, które zapobiegają stratom ciepła, co bezpośrednio przekłada się na zmniejszenie kosztów związanych ze zużyciem energii na ogrzanie domu. Dodatkowo inwestując w technologię opartą na odnawialnych źródłach energii np. kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne lub pompy ciepła, otrzymamy w pełni ekologiczny budynek. Kąt nachylenia dachu w nowoczesnej stodole zazwyczaj wynosi 45 stopni i jest tylko o 15 stopni wyższy od uniwersalnego ustawienia paneli fotowoltaicznych w naszej szerokości geograficznej. Pozwala to na ekonomiczne, a co najważniejsze  estetyczne ułożenie paneli na całej powierzchni dachu w prostokątnym układzie, które wyprodukują dostateczną ilość energii, aby nasz budynek stał się zeroenergetyczny. 

nowoczesna stodoła

Zalety domu typu nowoczesna stodoła

 1. Niepowtarzalne połączenie nowoczesności z tradycyjnym stylem. Przenikanie się futuryzmu i wiejskiego naturalnego charakteru, z możliwością przechylania szali w jedną albo drugą stronę w zależności od preferencji wizualnych inwestora.
 2. Energooszczędność – ze względu na prostą bryłę budynku, dom nadmiernie nie traci ciepła i  jest idealny do wdrożenia rozwiązań do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. 
 3. Niższe koszty utrzymania – minimalizowanie strat ciepła automatycznie przekłada się na obniżenie kosztów związanych z ogrzewaniem.
 4. Ze względu na jego dużą elastyczność, jeżeli chodzi o możliwości stylizacyjne wyglądu domu, doskonale wpisuje się on praktycznie w każdy rodzaj otoczenia – na wsi, blisko natury czy w dzielnicach willowych lub przemysłowych. Daje również nieograniczone możliwości aranżacyjne wnętrza – w stylu klasycznym, rustykalnym, industrialnym czy skandynawskim.
 5. Duże przeszklenia zapewniające lepsze doświetlenie wnętrza, co poprawia komfort domowników. 
 6. Prosta konstrukcja sprawia, że czas budowy jest stosunkowo niedługi. Obniża to również koszt budowy i zmniejsza ryzyko popełnienia błędów wykonawczych.

Wady domu typu nowoczesna stodoła

 1. Zbyt prosta bryła – dla niektórych brak balkonu, lukarn czy wykuszy, do których jesteśmy przyzwyczajeni, może stanowić problem.
 2. Surowość – minimalistyczny wygląd może czasem budzić poczucie „chłodu”.
 3. Dwuspadowy dach, który daje mniejsze możliwości zagospodarowania poddasza.
 4. Dach bez okapu – mimo że ogranicza straty ciepła, w gorące dni może powodować nadmierne nasłonecznienie wnętrza. Z kolei podczas deszczu, niepoprawnie wykonany system odwadniający może doprowadzić do zalania ścian zewnętrznych.
 5. Brak prywatności w miastach – duże przeszklenia są idealne na wsiach, na dużej przestrzeni z ładnym widokiem, jednak w mieście z gęstą zabudową nie zawsze jest to komfortowe.

Czy dla każdego?

Nowoczesna stodoła to doskonała kompozycja nowoczesności i tradycji, która harmonizuje się z naturą.  W Polsce tego typu domy należą jeszcze do rzadkości, jednak w najbliższym czasie to się zmieni. Coraz więcej inwestorów przekonuje się do tego stylu architektonicznego i z roku na rok buduje się ich coraz więcej. Bardzo nowoczesna stylistyka tych obiektów może być dla jednych zaletą, a dla drugich wadą. Nie trzeba jednak od razu porywać się na projekty dla niektórych wręcz przesadnie futurystyczne. Można wybrać coś, co bardziej nawiązuje do pierwowzorów i tradycyjnych wiejskich zabudowań.

Zobacz również