Kolory elewacji – co wybrać?

04/10/2021

Wybór odpowiedniego koloru elewacji to nie lada wyzwanie. Aktualnie na rynku dostępny jest duży wachlarz kolorów czy innych ciekawych możliwości. Dziś elewacja to nie tylko opakowanie całego domu. To także jego część, która może wyglądać rewelacyjnie i podkreślać Twój styl czy dodawać budynkowi przytulności. Jak więc wybrać odpowiednie kolory elewacji domu?

Trendy w kolorach

Chyba każdy kojarzy domy jeszcze sprzed kilku lat gdzie, królowała feeria barw. Jaskrawe czy pastelowe kolory były obecne na każdym mijanym budynku. Odcienie fioletu, pomarańczy czy żółtego mocno trzymały się w trendach przez wiele lat. Budynek wyróżniał się wśród przyrody, tworząc z nią duży kontrast. Aktualnie powoli ten dobór kolorów idzie w zapomnienia na rzecz naturalności i stonowania. Domy tworzą spójną kompozycję z otaczającym światem. Odcienie delikatnych brązów, barwa beżowa, kolor piasku, kawy z mlekiem, bądź elewacja ecru to rozchwytywane przez wszystkich dobory kolorystyczne. Trend prawdopodobnie zostanie z nami na długie lata.

Łączenie kolorów

Osoby, które szybko nudzą się prostotą, mogą postawić na bardziej szalone połączenia kolorystyczne. Nie każdemu przecież muszą podobać się stonowane kolory. Przy łączeniu barw warto kierować się paroma zasadami. Koło barw pokazuje nam parę zestawień, które zawsze w swoim towarzystwie będą wyglądać dobrze:

  • Kolory biały czy czarny to odcienie podstawowe, z którymi można łączyć inne barwy dowolnie;
  • Kolory monochromatyczne, czyli te same kolory w różnym odcieniu;
  • Kolory dopełniające się, czyli np. granatowy i pomarańczowy, czerwony i zielony czy fioletowy i żółty. Na kole barw leżą one naprzeciwko siebie;
  • Kolejny jest schemat harmonijny, czyli kolory leżące obok siebie np. niebieski, granatowy i fioletowy, czy żółty, zielony i pomarańczowy;
  • Są też kolory achromatyczne, czyli zestawienie koloru czarnego, białego i wszystkich odcieni szarości, które zawsze będzie wyglądać ze sobą dobrze. Biało szara elewacja bądź inne zestawienia tego typu można nazwać bezpiecznym zestawieniem, który często będzie dobrze wyglądał na różnych domach. Biel bardzo dobrze łączy się również z mocnymi kolorami np. czerwonym. Warto przemyśleć zestawienie tego doboru kolorystycznego np. stawiając na czerwony dom z białymi dodatkami przy oknach i drzwiach.

Odpowiednie kolory elewacji

Dobór koloru konkretnie do naszego domu to nie taka prosta rzecz, jak może się wydawać. Nawet jeśli np. szara elewacja domu sąsiadów wygląda rewelacyjnie, nie oznacza to, że ten sam kolor sprawdzi się i w Twoim przypadku, nawet jeśli bryły budynku są do siebie zbliżone. Istnieje kilka zasad czy wskazówek jak znaleźć idealny odcień:

  1. Dach, a dokładniej jego kolor jest jednym z wyznaczników dobrze dobranego koloru elewacji. Warto przed jego wyborem rozważyć dobór barw, nad którym się zastanawiasz, by oba te elementy nie gryzły się ze sobą;
  2. Istotne tutaj jest też ogrodzenie, które niekiedy szpeci ogólny wizerunek domu z posesją;
  3. Jeśli Twój dom jest mały bądź np. parterowy z wysokim spadzistym dachem lepiej postawić jest np. na białą elewację domu. To właśnie jasna elewacja wizualnie podniesie bądź sprawi, że budynek będzie wydawał się większy niż w rzeczywistości;
  4. Przy dużych domach jest już większa dowolność, w tym przypadku ciemna elewacja domu, jak i różne połączenia kolorystyczne będą wyglądały świetnie.

Rola światła przy wyborze koloru

To właśnie światło odgrywa bardzo istotną rolę w szczególności podczas zakupów wybranego koloru. Każdy odcień zależnie od światła będzie wyglądał inaczej. Oczywiście można wspomagać się lampami o świetle dziennym, aby sprawdzić, jak kolor będzie wyglądał nałożony na ścianę w słoneczny dzień, ale nigdy nie da Ci to pełnego odwzorowania. Warto przed zakupem odpowiedniej ilości materiału zdecydować się na próbkę do nałożenia w poszczególnych fragmentach. Kolor będzie wyglądał inaczej na ścianie północnej a inaczej na południowej. Farbę bądź tynk należy nakładać w odpowiednich warunkach atmosferycznych, ponieważ zbyt wilgotne powietrze, czy zbyt duże nasłonecznienia mogą wpływać na efekt finalny koloru na ścianie.

Najlepszy produkt

Gdy zdecydujesz już, że to właśnie ten moment jest idealny na odświeżenie Twojej fasady bądź w końcu po wybudowaniu fantastycznego domu przyszedł czas na elewację, pomyśl, za co zabrać się najpierw? Zanim zaczniesz przeglądać tonę wzorników farb elewacyjnych, przeanalizuj wszystko na spokojnie. Gdy już wstępnie będziesz wiedział jakiego odcienia szukasz, znajdź odpowiedniego producenta, który zagwarantuje Ci utrzymujący się wieloletni wspaniały efekt. Kieruj się opiniami, a nie niską ceną. W końcu elewacja Twojego domu zawsze ma się prezentować świetnie, a nie tylko przez pierwszy rok. Tutaj na pomoc przychodzi firma Kosbud, która jest sprawdzonym polskim producentem farb elewacyjnych, tynków i chemii budowlanej z wieloletnim doświadczeniem. 

Materiały na elewację

Przy wyborze odpowiedniego materiału na elewację nie musisz postawić tylko i wyłącznie na sam kolor. Na rynku dostępne są również inne sposoby na piękną fasadę. Jednym z przykładów może być płytka elastyczna, czy elastyczny panel w rolce KLINKIERO. Produkty te idealnie imitują klinkier, dzięki czemu możesz zaoszczędzić czas i pieniądze. Kolejnym rozwiązaniem od firmy Kosbud jest beton architektoniczny STONO, który idealnie wpasowuje się w aktualne trendy. Deska elewacyjna Tabulo to bardzo elegancki dodatek na elewacji, który doda Twojej fasadzie naturalności i podkreśli walory budynku. Dodatek kamienia, cegły czy nawet dachówki ceramicznej może wyróżnić Twój dom na tle innych i dodać mu niepowtarzalnego uroku. Przecież można łączyć ze sobą nie tylko kolory, ale też różne faktury czy kształty.

Projekt elewacji

Jeśli wybór jest zbyt duży i sam nie potrafisz się zdecydować, co będzie wyglądać na Twojej elewacji najlepiej, warto rozważyć zamówienie projektu elewacji u specjalisty. Wbrew pozorom usługa ta nie kosztuje zbyt wiele. Wybór najlepszego dla Ciebie wariantu to tylko chwila. Projektant zaproponuje Ci kilka opcji, a Tobie zostanie tylko wybranie tej, która oddaje Twój styl w całości. Zobaczysz wizualizacje elewacji przed rozpoczęciem prac, dzięki temu będziesz wiedział czego się spodziewać. Nie musisz martwić się o odpowiednie dobranie kolorów, materiałów czy kształtów. Projekt od firmy Kosbud dodatkowo zawiera rozpiskę potrzebnych materiałów, które możesz kupić u dystrybutorów.

Wybór koloru tynku bądź farby na elewację to stosunkowy ciężki temat. Warto kierować się kilkoma zasadami czy zapoznać się z aktualnym trendami. Ostatecznie jednak efekt końcowy ma podobać się Tobie i innym mieszkańcom. Kolory elewacji domów mogą się powtarzać, bezpieczne zestawienia będą wyglądały dobrze na większości budynkach, to warto jednak czasem postawić na coś poza wszelkimi szablonami i zadziwiać kreatywnością i pomysłem. Twój dom to Twoje zasady, Twój styl i Twój pomysł na życie.

Zobacz również