Glony na elewacji, jak się ich pozbyć?

02/09/2021

Kiedy na Twojej niegdyś nieskazitelnie czystej fasadzie zaczyna pojawiać się zielony nalot na elewacji, zadajesz sobie pytanie „Co jest tego powodem i jak się go pozbyć?”. Odpowiedzi na to pytanie może być wiele. Najlepiej od razu zacząć szukać przyczyny, aby problem mógł zostać rozwiązany, gdy ilość wymaganej pracy nad domem będzie niewielka. Niestety elewacja zielenieje szybko, a kłopot staje się coraz większy.

Kiedy glony mogą pojawić się na elewacji?

Glony czy algi lubią mokre bądź wilgotne podłoże. Żyją w wodzie, więc to właśnie wilgotne środowisko jest dla nich najlepsze do rozrastania się. Zarodniki glonów unoszą się w powietrzu i zostają tam, gdzie znajdą najlepsze miejsce do życia. Często przyczyna zielonej ściany na elewacji tkwi w użyciu tynku np. akrylowego, który ma ograniczoną paroprzepuszczalność i wysoką nasiąkliwość. Znacznie łatwiej zakażeniu ulegają tynki barwione, a nie te malowane farbami. Pojawienie się zakażenia występuje najczęściej w przypadku, kiedy elewacja jest niedostatecznie chroniona przed wilgocią i wodą. Szczególnie narażone są ściany północno – wschodnie i północe, jak również wszystkie zaciemnione fragmenty ścian.

Gdzie najczęściej osiadają się glony?

Odpowiedź jest prosta- tam, gdzie blisko jest woda bądź tereny podmokłe. Najbardziej narażone są domy mieszczące się przy różnych rodzajach lasach, skupisk zieleni czy zbiornikach wodnych. Glony mają bardzo dobrą drogę do Twojej elewacji, w szczególności, gdy któraś ze ścian znajduje się w cieniu drzew, przez co poziom wilgotności dłużej utrzymuje się na wysokim poziomie. W innym przypadku pojawiające się glony czy mech na elewacji może wynikać z przyczyn jakiejś usterki bądź źle wykonanej pracy podczas budowy domu. Często takimi błędami wykonawczymi okazuje się niewłaściwa izolacja ścian, nieprawidłowe położenie tynku, czy brak drenażu wokół budynku.

Usuwanie glonów z elewacji

Prace nad usuwaniem glonów powinny być wykonane od razu po zobaczeniu problemów na elewacji. Im szybciej prace zostaną wykonane, tym mniej czasu i pieniędzy trzeba będzie poświęcić na usunięcie ich ze ścian. Sam efekt również będzie lepszy, ponieważ im mniej glonów jest do usunięcia, tym istnieje mniejsze ryzyko na pozostawienie jakichkolwiek śladów na elewacji. Najlepiej czyszczenie elewacji z glonów zacząć od usunięcia mechanicznego za pomocą myjki ciśnieniowej. Trzeba jednak pamiętać, aby sprawdzić na mniej widocznym elemencie czy strumień nie jest za mocny i czy tynk nie odpada. Jeśli planujesz walczyć z glonami na pierwszej linii frontu wodą, wybierz do tego słoneczny i suchy dzień, aby woda szybko wyschła. Drugim etapem prac jest odkażanie chemiczne.

Czym umyć elewacje z glonów?

Na rynku najbardziej popularne są dwa środki nieorganiczne, silnie alkaiczne, które działają głęboko i wydzielają bardzo intensywny zapach oraz organiczne zasady amoniowe, które działają mniej intensywniej, ale też są łagodniejsze dla elewacji budynku.  Wartym do polecenia nieorganicznym preparatem do usuwania glonów z elewacji jest BIOLIT czy BIOLIT PLUS, to właśnie te preparaty od firmy Kosbud mają niebywałą skuteczność i zagwarantują Twojej elewacji nieskazitelny wygląd. Środki nieorganiczne trzeba nanieść na ok. 25 minut na ścianę po tym czasie zmyć wodą i powtórzyć. Preparatów organicznych po naniesieniu na ścianę nie trzeba zmywać, ponieważ substancja ta jest bezpieczniejsza dla tynku. 

Kliknij w przycisk i sprawdź, jaką ilość preparatu BIOLIT PLUS potrzebujesz, aby umyć elewację Twojego domu. Wyślij do nas swoje zapotrzebowanie i uzyskaj największy RABAT!

Czym umyć elewacje z glonów

Jak zapobiec pojawianiu się glonów?

Glony nie są szkodliwe dla ludzi czy zwierząt. Niestety, gdy na fasadzie zaczyna pojawiać się coraz więcej glonów lub alg, Twoja elewacja wygląda mniej estetycznie. Czasem problem wraca, gdy po usunięciu znów na Twoim budynku widoczny jest zielony nalot. Co zrobić, aby mieć ten problem raz na zawsze z głowy?  Gdy po sprawdzeniu wnętrza domu nie zostanie znaleziony żaden błąd wykonawczy bądź po prostu wina leży w położeniu domu i wilgotności, należy budynek zabezpieczyć odpowiednim preparatem.  Warto zastanowić się jednak nad zmianą tynku np. na tynk silikonowy . Tynk odporny na powstawanie glonów usunie problem z nieprzyjemnym nalotem na stałe. Już na początku budowy domu warto zwrócić uwagę na takie rzeczy jak położenie cienia na elewacji czy system odprowadzania deszczówki.

Problem z pojawiającymi się glonami na elewacji może być uciążliwy. Niestety dobór nieodpowiednich materiałów, lokalizacja budynku, czy padający na elewację cień może przysporzyć Ci dużo pracy z pozbyciem się glonów z elewacji. Warto stosować się do rad i korzystać ze sprawdzonych produktów. Z BIOLITEM PLUS z każdej, nawet najgorszej sytuacji możesz wyjść z obronną ręką. Ważne jest, aby zabrać się za usunięcie glonów jak najszybciej i nie zostawiać problemu na później.

Złóż zapytanie ofertowe

Zobacz również