Jak dobrze izolować ściany?

15/07/2021

Niezależnie czy planujesz ocieplenie domu z drewna czy cegły, nowego, czy starego warto przybliżyć sobie temat izolacji termicznej ścian, aby za kilka lat nie zaskoczyły Cię niemiłe niespodzianki, wynikające z niewiedzy czy błędnych przekonań. Niestety dobre ocieplenie budynku to sztuka. Nie każdy, kto się do tego zabiera wie, jak ocieplić ścianę, uniknąć błędów i zagwarantować izolowanemu budynkowi długowieczność i wytrzymałość. 

Przed izolacją cieplną ścian

Na samym początku przed izolacją ścian warto sprawdzić stan elewacji. Oczyścić i odpowiednio przygotować podłoże. Jeśli planujesz poprowadzić do domu dodatkowe przewody warto zrobić to właśnie w tym momencie. Sytuacja wygląda tak samo z wymianą okien, dzięki podjęciu pracy teraz zaoszczędzisz dużo czasu i unikniesz kłopotliwych sytuacji np. z wykończeniem ościeży po ułożeniu ocieplenia. Jeśli planujesz ocieplać nowe ściany pamiętaj, aby zacząć nie wcześniej niż miesiąc po ich murowaniu. 

Dobre przygotowanie do izolacji ścian

Najważniejszą rzeczą w tym etapie jest to, aby ściana była sucha. Wszystkie zawilgocone fragmenty mogą być siedliskiem glonów i mchów. Dlatego tak ważne jest usunięcie przyczyny i zabezpieczenie ścian przed wilgocią. Podłoże, które stanowi podstawę mocowania systemu musi być wolne od substancji zmniejszających przyczepność, nośne i zwarte. Wszystkie odspojone tynki należy odkuć, aby ściana prawidłowo trzymała warstwę izolacyjną. Szczeliny i dziury muszą zostać wypełnione nowym pokryciem, a ich powierzchnia powinna zostać pozbawiona pianek i kołków. Gotowe podłoże należy poddać testowi przyczepności. Kilka kostek styropianowych należy przykleić w różnych miejscach elewacji i pozostawić na minimum 3 dni. Po tym czasie należy go oderwać. Rozerwanie w warstwie styropianu oznacza dobrą nośność podłoża, a rozerwanie w warstwie kleju oznacza złą nośność i trzeba ją poprawić. Warto też pamiętać o gruntowaniu podłoża, dzięki temu wzmocniona zostanie zaprawa pod izolację, wiązanie nowej powierzchni zostanie ułatwione, a chłonność podłoża zostanie ograniczona. Po tym zabiegu należy poczekać jeden dzień, aby przejść do dalszych prac nad ociepleniem budynku. 

Izolacja ścian zewnętrznych styropianem

 Kolejnym etapem prac jest ocieplenie ścian zewnętrznych styropianem. Dolną linię płyt styropianowych należy wzmocnić przy pomocy listew cokołowych. Muszą być one zamocowane kołkami rozporowymi. Często spotykanym błędem jest wybór taniej zaprawy pod grunt, co kończy się później problemami ze ścianą. Warto kierować się jakością, oceną innych, a nie ceną. Wartymi zainteresowania produktami są np. TERMOLEP-S PREMIUM, bądź TERMOPEL-S, które cieszą się bardzo dobrą opinią wśród klientów. Najczęściej wybieraną metodą nakładania kleju jest metoda obwodowo-punktowa. Polega ona na nanoszeniu zaprawy o szerokości ok. 4 cm po obwodzie płyty i aplikacji od 3 do 6 placków zaprawy. Płyty termoizolacyjne mocujemy od dołu do góry, ściśle jedna przy drugiej. Jeśli płyta nie zostanie dobrze przyklejona należy ją oderwać, usunąć zaprawę i po nałożeniu nowej przykleić styropian ponownie. Grubość ocieplenia budynku może mieścić się w przedziale od 12 do 15 cm, ale coraz częściej stosowane grubości to 18 i 20 cm

Warto przeanalizować różne oferty, aby wybrać odpowiedni styropian do gruntu. Firma Kosbud w swojej ofercie posiada duży wybór dobrych jakościowo styropianów, idealnie nadających się jako izolacja ściany

Czas na kołkowanie i warstwę zbrojącą

Bardzo ważne w całym procesie izolacji jest mocowanie styropianu. Aby dobrze się trzymał dobijamy go kołkami. Na 1 m² przypada ich przynajmniej 4. Narożniki są najbardziej narażone na uszkodzenia i na czynniki atmosferyczne dlatego też, to właśnie w tych miejscach liczba kołków powinna być zwiększona. Kolejnym ważnym elementem przy izolacji ścian zewnętrznych jest wykonanie warstwy zbrojącej, termoizolacyjnej. Styropian należy przeszlifować i rozrobić zaprawę szpachlowo-klejową. W świeżą zaprawę należy wtopić równomiernie arkusz siatki zbrojącej. Pas siatki powinno wykonywać się z zakładem co najmniej 10 cm. Następnie powinniśmy nanieść druga warstwę zaprawy i wyrównać ją. Gotowa warstwa zbrojąca powinna mieć grubość 4-5 mm. Narożniki, otwory okienne czy drzwiowe powinny być wzmocnione listwami aluminiowymi z siatką wklejoną w zaprawę. W tych miejscach siatkę wklejamy pod kątem 45°, a dodatkowe pasy powinny być o minimalnych wymiarach 35/25 cm. 

Wykonanie warstwy elewacyjnej

Na samym początku powinniśmy nałożyć podkład gruntujący dobrany pod kolor nakładanego tynku. Powierzchnię wyschniętego gruntu pokrywamy podkładem tynkarskim. Nałożenie tynku od razu na warstwę zbrojącą może zaszkodzić trwałości elewacji. Tynk, na który się zdecydujemy, powinien być odporny na warunki atmosferyczne, spełniać nasze oczekiwania i zapewnić naszej elewacji długoletnią wytrzymałość. System nakładania produktu powinien być dobrze zorganizowany, aby jednocześnie na 2 lub 3 poziomach rusztowania prace trwały bez przerwy. Szczeliny dylatacyjne osłaniamy specjalnymi maskującymi uszczelkami. 

Izolacja termiczna ścian zewnętrznych to ważna kwestia w szczególności jeśli chcemy, aby nasz dom nie ochładzał się tak szybko, a w okresie grzewczym nasz portfel nie został nadwyrężony. Temat na początku może wydawać się ciężki, ale w tym momencie, po przeczytaniu artykułu, każdy kolejny etap pracy wydaje się jasny i klarowny, a Ty wiesz, na co zwracać uwagę i jakich błędów nie popełniać.

Zobacz również