Tynk mozaikowy – właściwości, cechy i zastosowanie

05/05/2021

Dobrze wykonana elewacja domu stanowi jego najlepszą wizytówkę. Kluczowymi cechami cieszącej oczy i wytrzymałej fasady są odpowiednio dopasowane i użyte materiały. W związku z tym wybór materiałów do wykończenia budowli jest bardzo istotny. Standardowe wykończenie stanowi tynk. Niemniej rodzajów tynku jest dzisiaj mnóstwo, a różnice pomiędzy poszczególnymi typami bywają bardzo istotne.

Do najpopularniejszych rodzajów tynków stosowanych w końcowych etapach budowy domu należy z pewnością tynk mozaikowy. Stanowi on nie tylko doskonałe rozwiązanie w kwestii estetyki elewacji, ale też cechuje się dobrymi właściwościami technicznymi. Czym jest tynk mozaikowy, jakie ma zalety i w jaki sposób go kłaść? Wszystko na ten temat wyjaśniamy w poniższym artykule.

Co to jest tynk mozaikowy i jak powstaje?

Tynk mozaikowy jest też potocznie nazywany marmolitem lub tynkiem mozaikowym. To powłoka dekoracyjna, która wyróżnia się zarówno eleganckim wyglądem, jak i sporą wytrzymałością na warunki atmosferyczne. Wykazuje wysoką odporność na mróz, wilgoć czy promienie słoneczne. Ponadto jest odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz zabrudzenia. Pozwala na to jego skład – zawarta w nim żywica umożliwia częste mycie i szorowanie nawet silnymi detergentami bez ryzyka zniszczenia. Dzięki powłoce materiał zyskuje również większą elastyczność, co między innymi zapobiega powstawaniu pęknięć. Tynk mozaikowy jest także paroprzepuszczalny i łatwy w nakładaniu.

Materiał, z którego powstaje tynk mozaikowy, to drobne kruszywo zatopione we wspomnianej wcześniej masie z żywicy. Istnieją dwie metody wytwarzania marmolitu:

 1. W tańszej wersji kwarcowe kruszywo obtacza się w pigmentach. 
 2. W droższej stosuje się kruszywo naturalne w barwach powstałych podczas procesów geologicznych. 

Rodzaje tynku mozaikowego

Tynk mozaikowy występuje w wielu rodzajach. Odmiany mozalitu różnią się od siebie w zależności od zastosowanego kruszywa. Podstawowa różnica dotyczy średnicy ziaren w wyprawie, która waha się od 0,5 do 3 mm. W naszej ofercie dostępne są dostępne dwa rodzaje grubości ziarna o frakcji 0,8-1,2 mm i 1,2-18, mm tynku mozaikowego. Jest to tynk który dzielimy na tynk  drobnoziarnisty  drobnoziarnisty.  Swoim wyglądem tynk mozaikowy przypomina nieco granit lub piaskowiec. 

Kruszywa tynku mozaikowego mogą występować również w wielu kolorach. Paleta barw uzyskiwanych sztucznie lub naturalnie obejmuje naprawdę szeroki wybór. Warto mieć to na uwadze zastanawiając się, jakiego rodzaj tynk wybrać. Marmolit daje bowiem wyjątkowo duży wybór w kwestii wyboru barwy, którą można dopasować w zasadzie do każdego projektu. Dostępne barwy tynku mozaikowego to m.in. odcienie bieli, szarości, zieleni, żółci czy czerwieni i brązu. Można je również dowolnie mieszać i modyfikować, co z pewnością należy uznać kolejną zaletę tynku mozaikowego.

Zastosowanie tynku mozaikowego

Tynk mozaikowy znajdzie zastosowanie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Dostępny w naszym asortymencie tynk może stanowić zwykłą dekorację, ale też element systemu dociepleń. Polecamy wykorzystać go w strefach o dużym obciążeniu eksploatacyjnym. Marmolit sprawdzi się jako element ozdobny lub ochronny m.in.:

 • cokołów,
 • gzymsów,
 • podmurówek elewacyjnych,
 • kominów,
 • ścian ponad szafkami w kuchni,
 • ścian w łazience,
 • klatek schodowych,
 • wykuszy,
 • wnęk okiennych i drzwiowych,
 • kolumn i sztukaterii.

Jak można zauważyć, tynk mozaikowy nadaje się do nałożenia praktycznie wszędzie poza podłogą. Rzadko występują przeciwwskazania wobec wykorzystania tego właśnie rodzaju tynku. Również w kwestii podłoża możliwości są duże, ponieważ marmolit można kłaść na większości podłoży mineralnych.

Jak kłaść tynk mozaikowy?

Tynk mozaikowy należy nakładać bardzo starannie, jeśli chcemy, aby materiał zachował trwałość na długi czas. Gotową mieszankę żywicy i kruszywa warto przygotować przy pomocy wolnoobrotowej wiertarki mieszającej. Samo nakładanie można wykonać samodzielnie, bądź też zlecić je specjalistom. Zaleca się, aby praca została wykonana w odpowiednich warunkach pogodowych – przy temperaturze od 5 do 25 stopni Celsjusza podczas bezwietrznej i słonecznej pogody. 

Tynk mozaikowy powinien być nakładany na specjalnie przygotowaną powierzchnię. Przed nałożeniem tynku należy ją wyrównać, oczyścić i porządnie wysuszyć. Nie może być na niej żadnych plam, nalotów czy niestabilnych elementów. Przed nałożeniem tynku mozaikowego warto także zastosować podkład lub grunt, co zapewni lepsze przyleganie tynku i ułatwi pracę. Warto pamiętać, że tynk mozaikowy kładzie się na uprzednio zagruntowaną powierzchnię za pomocą szpachli lub pacy, nakładając w jednym kierunku oraz używając niewielkich ilości. Konieczne będzie zabezpieczenie otoczenia przed zabrudzeniem, ponieważ masa jest trudna do usunięcia. 

Niewątpliwie tynk mozaikowy stanowi ciekawą alternatywę, coraz częściej wykorzystywaną we wnętrzach, jak również na fasadach budynków. Uniwersalność produktu to jedna z jego największych zalet. Niebanalna estetyka w połączeniu z wysoką wytrzymałością czynią marmolit doskonałym rozwiązaniem w wielu przypadkach. 

Zobacz również