Jakich błędów należy unikać przy nakładaniu tynku cienkowarstwowego?

21/10/2019

1. Nie nakładaj masy na niezagruntowaną powierzchnię.

2. Nie nakładaj tynku na rozgrzaną ścianę.

3. Koniecznie zabezpiecz wszystkie powierzchnie, które mogą ulec zabrudzeniu.

4. Przed nałożeniem tynku otwórz wszystkie wiadra, aby wizualnie sprawdzić czy kolor ma jednakową barwę we wszystkich wiadrach.

5. Zwróć uwagę czy przygotowane wiaderka pochodzą z jednej partii produkcyjnej. Kolor zabarwionego tynku w 99,9% powinien mieć identyczną barwę bez względu na różnice w jego dacie produkcji. Stosowanie naturalnych kopalin czasami może spowodować niewielkie różnice koloru pomiędzy poszczególnymi partiami produkcyjnymi, dlatego zawsze należy sprawdzić kolor we wszystkich opakowaniach i asekuracyjnie rozdzielić różne partie produkcyjne w taki sposób, aby na jednej ścianie lub w odciętym obszarze nanosić kolor z jednej partii produkcyjnej.

6. Naciągaj materiał na grubość ziarna na całej powierzchni ściany.

7. Nie nakładaj masy w pojedynkę, pracę najlepiej rozłożyć dla dwóch osób na jedną kondygnację – jeden naciągający i jeden docierający.

8. Nakładanie masy rozpocznij w jednym czasie na całej wysokości budynku (lub zaplanowanej jego części) przesuwając się równomiernie w bok. Zwracaj szczególną uwagę na połączenia tynku na wysokości blatów w tym miejscu często są zauważalne różnice w strukturze wyschniętego tynku.

9. Docieraj nałożoną masę tynkarską pacą plastikową ruchem okrężnym (baranek), tak aby czuć obracające się pod nią kamienie. Jeżeli paca klei się do ściany oznacza to, że w tym miejscu znajduje się zbyt gruba warstwa tynku, którą należy ściągnąć, gdyż po wyschnięciu będzie miała gładszą strukturę i odbijając w inny sposób światło stworzy wrażenie innego odcienia koloru powodując tzw. plamę strukturalną.

10. Nierównomierne wysychanie tynku może spowodować zauważalne różnice w kolorze. Koniecznie zabezpiecz ścianę przed działaniem promieni słonecznych. Nasłoneczniona ściana szybciej wysycha niż zacieniona np. rusztowaniem.

Zobacz również