Termoizolacja budynku – czyli jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

27/07/2021

Termomodernizacja budynków jest bardzo ważna. To właśnie dzięki ociepleniu ścian Twój budynek w zimę nie będzie oddawał aż tyle ciepła, a latem tak szybko nie będzie się nagrzewać. Wszystko to wiąże się z oszczędnością pieniędzy, a także z komfortem użytkowania budynku. Przecież kto z nas nie marzy o niskich opłatach za prąd zimą, przyjemnym chłodzie latem i to wszystko w zgodzie z naturą?

Audyt energetyczny

To ważna kwestia, która pomoże Ci dowiedzieć się, w jakim stanie jest Twój dom i czego tak naprawdę potrzebuje. To właśnie na podstawie audytu energetycznego tworzy się listę zalecanych rozwiązań izolacyjnych. Warto w tym celu znaleźć osobę, która zajmuję się tym zawodowo, aby audyt był pozbawiony błędów i został rzetelnie wykonany. Jego zadaniem jest ustalenie i wybranie jakiej technologii, aby zmniejszyć zużycie energii cieplnej. Dzięki wykonaniu audytu możesz ubiegać się o dofinansowanie z programu Czyste Powietrze

Wymiana stolarki okiennej i drzwiowej

Utrata ciepła budynku nie ma miejsca tylko przez ściany, dach czy piwnice. Dużą rolę odgrywają także okna i drzwi, które często okazują się być stare i nieszczelne. Warto przy ocieplaniu mieszkania wymienić je na nowe, sięgając po produkty z najlepszymi parametrami. Nie kieruj się w tym przypadku ceną, a przekonaniem, że mają posłużyć Ci na długie lata. Najważniejsza jest tu szczelność oraz współczynnik przewodzenia ciepła. Wysłużone elementy budynku mogą przepuszczać aż od 15 do 25% ciepła. 

Termoizolacja budynku

Polega na wprowadzeniu zmian, które pozwolą ograniczyć utratę ciepła do minimum. Właśnie w tym celu wykonuje się ocieplenie ścian budynku za pomocą styropianu czy wełny. Funkcjonuje co najmniej kilka metod ocieplania domu wykorzystywanych w tym procesie. Najbardziej powszechna i najskuteczniejsza metoda polega na przymocowaniu do zewnętrznych ścian budynku materiałów izolacyjnych. Rzadziej stosowana, a zarazem mniej skuteczna jest metoda mocowania izolatora w szczelinach powietrznych, pomiędzy warstwami ściany. Mamy z nią do czynienia, gdy budynek ma ściany dwuwarstwowe. Najgorszą metodą jest mocowanie płyt styropianowych od wewnątrz budynku. To rozwiązanie zabiera dodatkową przestrzeń, przez co pomniejsza powierzchnię użytkową. Jest to również uciążliwe do przeprowadzenia, ale czasem niestety konieczne. Budynki zabytkowe, których zabytkowa wartość z góry wyklucza ocieplenie ścian zewnętrznych muszą zostać ocieplone właśnie w taki sposób, korzystając z odpowiednio przystosowanych płyt izolacyjnych. 

Metoda lekka-mokra

Ocieplanie metodą lekką mokrą jest aktualnie najpopularniejszym rozwiązaniem. Jej europejska nazwa to ETICS. Stosować można ją jednak tylko przy dobrej pogodzie, bez intensywnego słońca, silnego wiatru czy deszczu, przy temperaturze od 5 do 25 °C. Polega ona na mocowaniu na zewnętrznych ścianach budynku materiałów izolacyjnych przy pomocy plastikowych kołków mocujących i odpowiedniego kleju. Następnie styropian bądź wełnę przykrywamy zatopioną w warstwie kleju specjalną siatką z włókna szklanego i dodatkowo zabezpieczamy tynkiem cienkowarstwowym. Tynk ma za zadanie nadać budynkowi walorów estetycznych oraz chronić materiał izolacyjny przed uszkodzeniami fizycznymi. Pomimo, że ta metoda jest jedną z droższych,to  w okresie grzewczym można zauważyć obniżenie kosztów ogrzewania budynków. Warto zatrudnić specjalistów, gdyż system ETICS jest wymagający i pracochłonny. 

Metoda lekka-sucha 

Pomimo iż ocieplanie metodą lekką suchą jest znacznie prostsze niż poprzednie rozwiązanie decyduje się na nie mniejsza ilość osób. Nie używa się przy niej zapraw i klejów. Polega na układaniu materiału izolacyjnego na przymocowanych do budynku specjalnych rusztach, wykonanych najczęściej z metalu bądź wysuszonego i zaimpregnowanego drewna. Ruszt mocuje się do muru za pomocą wkrętów. Do wypełnienia konstrukcji używa się materiały termoizolacyjne. Metoda ta idealnie sprawdzi się przy ocieplaniu budynków drewnianych, działkowych altan czy domków letniskowych. Plusem jest to, że możesz stosować  ją o każdej porze roku. Montaż jest bardzo prosty i nie wymaga zatrudnienia specjalisty. Jeśli lubisz tego typu pracę i nie chcesz wydawać dodatkowych pieniędzy na wyszkoloną ekipę to wybór tej metody może okazać się strzałem w dziesiątkę. 

Ocieplenie ścian od wewnątrz

Metoda ta jest najmniej polecana, niestety czasem konieczna. Jeśli planujesz wykonać termoizolację zabytkowego budynku, który jest pod nadzorem konserwatorskim, chcesz ocieplić swoją część np. bliźniaka, a pozostali właściciele nie wyrażają na to chęci, bądź po prostu nie chcesz zniszczyć dotychczasowej elewacji to idealne rozwiązanie. Jakie materiały do ocieplenia ścian wewnętrznych nadają się najlepiej i czym ocieplić ścianę pokoju od wewnątrz? Warto wyposażyć się w specjalne materiały izolacyjne przeznaczone właśnie do ocieplania ścian od wewnątrz, aby zapobiec zawilgoceniu się przegrody, oraz pojawieniu się pleśni na ścianie. Płyty  przyklejamy bezpośrednio na powierzchni ściany. Ważne jest jednak, aby poprzez przyleganie do siebie tworzyły szczelinę izolacyjną. Po zakończeniu prac dociepleniowych styropian należy pokryć tynkiem cienkowarstwowym. 

Na co zwrócić uwagę?

Dużej troski wymagają okna, które trzeba dokładnie zaopatrzyć. W tym przypadku warto zakupić materiały z możliwie najmniejszą przepuszczalnością ciepła. Na solidną warstwę termoizolacyjną powinniśmy postawić zwłaszcza wtedy,  gdy okna osadzone są głęboko w ścianie, bądź budynek jest stary. Materiał izolacyjny powinien być jak najbliżej krawędzi drzwi i okien, ponieważ każda przerwa staje się mostkiem termicznym.

Odpowiednia izolacja balkonów jest bardzo ważna w procesie zatrzymania ciepła w domu. Najczęstszym miejscem gdzie powstają mostki termiczne są właśnie balkony. Powinny być ocieplane z każdej strony tak, aby przez płytę nie uciekało ciepło. Ocieplanie spodu i boków jest trudne, ale nie możesz jedynie przykleić styropianu, koniecznością jest przymocowanie je kołkami, aby płyty się nie odczepiły. 

Ściany fundamentowe również powinny zostać ocieplone. Najgorszym rozwiązaniem w tym przypadku jest wełna mineralna. Warstwa dociepleniowa musi przebiegać w jednej linii z ociepleniem ścian. Warto zdecydować się na polistyren ekstrudowany (styropian XPS 200), bo właśnie ocieplanie styropianem przyniesie najlepsze efekty. 

Ocieplenie budynku to drogie przedsięwzięcie. Termomodernizacja jest jednak bardzo opłacalna, nie tylko dla użytkowników domu, lecz także dla środowiska. Warto zagłębić się w ten temat przed rozpoczęciem prac dociepleniowych. Cena ocieplenia domu może wydawać się spora, lecz po przeliczeniu wszystkich opłat, taka inwestycja zwróci się po kilku latach. Z nieocieplanych domów ulatuje nawet do 50% ciepła, co za tym idzie, z każdym kolejnym rokiem wydane fundusze na ogrzewanie rosną, a komfort przebywania w Twoim domu zimą czy latem wcale nie wzrasta.

Zobacz również