Zadbaj o jakość i estetykę elewacji domu

20/05/2021

Budowa domu to nie lada przedsięwzięcie. Wiąże się z nim szereg ważnych decyzji, począwszy od wyboru działki i jej powierzchni, przez skompletowanie materiałów budowlanych, skończywszy na wykonaniu zabezpieczeń oraz dekoracji. Jednym z najważniejszych aspektów końcowych prac wykonawczych jest przygotowanie elewacji.

Elewacja stanowi niejako wizytówkę budynku. Jest kluczowa ze względów estetycznych, ale nie tylko. Stanowi również zabezpieczenie konstrukcji, a także odpowiada za utrzymanie odpowiedniej temperatury w budynku. Musi składać się z materiałów najlepszej jakości, jeśli chcesz, aby Twój dom przetrwał wszelkie zmiany pogodowe. Czym dokładnie jest elewacja? Co jest potrzebne do jej wykonania? Ile kosztuje? Jakie są najnowsze trendy w kwestii wykonania elewacji? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Elewacja domu – co to jest?

Najprościej rzecz ujmując, elewacja to nic innego, jak pierwsza warstwa ochronna budynku – zewnętrzna powierzchnia ściany. Czasem zdarza się, że nazwę „elewacja” myli się z określeniem fasady, która w rzeczywistości oznacza jedynie przednie, reprezentacyjne wejście do budynku. Wyróżnia się kilka rodzajów elewacji, a kryteriów podziału jest co najmniej kilka. Głównym kryterium jest położenie elewacji, czyli tak naprawdę ściany, względem ulicy. W ten sposób wyróżniamy elewację: frontową, tylną, boczną i opcjonalnie ogrodową. 

Elewacja jest ostatnim elementem wykończenia domu, a tuż pod nią montowane jest ocieplenie. Natomiast elewacja stanowi istotny element systemu dociepleń, przez co również bierze udział w utrzymywaniu pożądanej temperatury w budynku. W zależności od tego, czy dom jest stawiany od podstaw lub budowany od zera, sposób wykonania ocieplenia niejako determinuje również termin i projekt wykończenia elewacji. 

Co jest potrzebne do elewacji domu?

Elewacja powinna być wykonana w sposób przemyślany, o czym już wspomnieliśmy powyżej. Co dokładnie jest potrzebne do jej przygotowania? Zdecydowanie najważniejszym elementem jest tynk elewacyjny, czyli powłoka chroniąca przed m.in. wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi. Dobrze dobrany tynk cechuje się również wysoką wytrzymałością i odpornością na działanie promieni UV, intensywne mrozy, zanieczyszczenia oraz pleśń czy glony. Dzięki temu można uniknąć nieestetycznego wyglądu domu, który przez źle dobrany tynk może stracić kolory czy zawilgotnieć. Poza tym, niewłaściwy dobór lub nałożenie tynku może pogorszyć właściwości zastosowanego systemu ocieplającego. Różnorodność tynków jest ogromna, przez co można wyróżnić wiele kryteriów podziału. Niemniej istnieje jedno podstawowe rozróżnienie, ze względu na grubość warstwy. W ten sposób wyróżnia się tynki elewacyjne:

  • cienkowarstwowe: silikonowe, silikatowe, akrylowe, mineralne i różnego rodzaju mieszanki powyższych,
  • grubowarstwowe: głównie cementowo-wapienne – stosuje się je zwykle przy pokrywaniu ścian murowanych.

Do wykonania elewacji domu można również użyć płytek elewacyjnych. Pełnią one rolę głównie dekoracyjną. Sprawdzą się zarówno przy pokryciu całej elewacji, jak i ekspozycji poszczególnych elementów. Płytki najczęściej stosuje się w połączeniu z tynkami elewacyjnymi podczas zabezpieczania ścian jednowarstwowych i dwuwarstwowych. Wykonuje się je z kamienia naturalnego, silikatu, betonu, bądź klinkieru. Są łatwe w montażu oraz odporne na mróz i nasłonecznienie. Niekiedy płytki elewacyjne kupuje się w zestawie kompletnego systemu razem z płytkami ociepleniowymi i elementami montażowymi. Od niedawna na rynku dostępne są okładziny elewacyjne imitujące szereg popularnych materiałów wykończeniowych taki jak deska, beton architektoniczny, cegły klinkierowe czy kamień.

Elewacja domu – jak ją wykonać?

Dobrze wykonana elewacja, przy użyciu wysokiej klasy materiałów, posłuży przez długie lata. Warto zatem odpowiednio przygotować się do wykonania elewacji. W tym celu najlepiej przemyśleć wszystkie elementy jej konstrukcji, takie jak prawidłowo dobrany tynk, okładziny, czy części wykończeniowe. W kwestii wyboru poszczególnych produktów dużo zależy od tego, jakie chcesz uzyskać efekty. Powinieneś zastanowić się, jakie są Twoje priorytety. Czy zależy Ci na znacznym ociepleniu budynku? A może kluczową rolę odgrywa estetyka? Najlepsze podejście to gruntowne przemyślenie decyzji, sprawdzenie różnych opcji i szczegółowe rozpisanie projektu wraz z terminami jego wykonania. W tej sytuacji warto zdać się na specjalistów, którzy kierując się wiedzą i doświadczeniem, dopasują odpowiednią elewację do wymogów architektonicznych, funkcjonalnych oraz estetycznych całości projektu. 

Elewacja domu – trendy i koszty

Koszty elewacji domu są dla wielu osób kluczowe, jeśli chodzi o wybór jej rodzaju. Dużo zależy w tej kwestii od zastosowanych materiałów i ich właściwości (dostosowanych do potrzeb i otoczenia), powierzchni ścian do pokrycia oraz technologii budowlanej, która została zastosowana przy budowie domu. Jednak nawet w przypadku stosunkowo niewielkiego domu, trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Przeciętny dom o powierzchni ok. 400 m2 wymaga inwestycji w elewację rzędu 40-60 tysięcy złotych, w zależności od jakości wybranych materiałów oraz kosztów robocizny. Koszty nie są zatem małe, jednak nie warto w tej kwestii oszczędzać. Wybór gorszej jakości materiałów lub nie solidne wykonanie elewacji będzie skutkowało koniecznością rychłego wykonania remontu, który z pewnością pochłonie sporo pieniędzy.

A jakie są najnowsze trendy w kwestii elewacji? Z pewnością architekci stawiają na wspomniane wcześniej tynki cienkowarstwowe, ale też nie uciekają od tradycyjnych rozwiązań, takich jak wykończenie z wykorzystaniem farby elewacyjnej. Głównym trendem zarówno w kwestii formy, kształtów czy faktur, wydaje się minimalizm, co z pewnością zmniejsza koszty budowy. Obserwuje się także elewacje z elementami drewna oraz z materiałów drewnopodobnych. Popularny jest na przykład klinkier. Stosowanie okładzin ceramicznych czy opisanych wyżej płytek również ma dzisiaj miejsce bardzo często. Modne są również materiały odporne na czynniki przyrody, zwłaszcza jeśli dom jest położony w okolicy lasu lub jeziora. Tutaj stawia się zwykle na tynki silikonowe o właściwościach biobójczych i samoczyszczących.

Wybór w kwestii rodzaju elewacji jest bardzo duży. Już sam wybór tynku daje niemałe możliwości, jeśli chodzi o dobór barwy czy faktury. Ponadto wykorzystuje się dzisiaj również rozmaite dekoracje nakładane na tynk. Tym samym możliwości w kwestii tego, jak będzie się prezentowała elewacja Twojego domu, masz niemal nieograniczone. W kwestii właściwości technicznych elewacji również możesz podejmować rozmaite decyzje. Ostatecznie zatem to, jaką będziesz miał elewację domu, zależy głównie od Ciebie.

Zobacz również