Dwukrotnie siane kruszywo gwarancją idealnej faktury – tynk strukturalny

22/04/2022

W dzisiejszych czasach tynk strukturalny stał się już standardowym materiałem do wykańczania elewacji budynków w Polsce. Inwestorzy wybierając tynk najwięcej uwagi poświęcają na dobór odpowiedniej kolorystyki. Tymczasem, aby struktura na ścianę ładnie wyglądała na elewacji zewnętrznej trzeba również wziąć pod uwagę fakturę tynku. W tej kwestii kluczową rolę odgrywa kruszywo.  

Tynk strukturalny

Tynk strukturalny to tynk ozdobny, który występuje w różnych rodzajach w zależności od takich parametrów jak gęstość i ziarnistość. Tworzy niepowtarzalne wzory i pozwala na uzyskanie oryginalnej faktury na ścianie. Ze względu na zalety tynków strukturalnych takie jak trwałość i odporność na zabrudzenia czy uszkodzenia mechaniczne, świetnie sprawdzają się one zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków. Zaliczają się do nich m.in. tynki cienkowarstwowe np. tynki silikonowe i tynki akrylowe oraz te na bazie wapna gaszonego.

Tynki strukturalne występują w dwóch kategoriach struktur:

kornik – to praktycznie płaska powierzchnia z wyżłobionymi rowkami o szerokości ok. 2 mm i długości 10-20 mm.

baranek – to jednolicie porowata powierzchnia o strukturze równomiernie rozsypanej kaszy o granulacji 1,5 mm-2 mm.

W Polsce do wykańczania elewacji zazwyczaj używa się tynku strukturalnego baranek z wykorzystaniem drobnego ziarna nieprzekraczającego 1,5 mm grubości. Natomiast, struktura elewacyjna tynku kornik jest już praktycznie niestosowana.  

struktura na ścianę

Zastosowanie drobnego ziarna w tynku strukturalnym zmusza wykonawców do wyprowadzenia równej powierzchni warstwy zbrojącej co nie jest dla nich problemem. Dzięki temu nie muszą maskować nierówności tynkiem o grubszym kruszywie. Zastosowanie drobnego kruszywa zmniejsza zużycie ostatecznej a zarazem najdroższej warstwy elewacji, wygląda estetyczniej a gładsza powierzchnia wolniej się brudzi.

Tynk strukturalny zewnętrzny – skład

Aby klarownie omówić strukturę tynków cienkowarstwowych musimy przybliżyć ich skład. Tynk strukturalny zewnętrzny składa się w głównej mierze z dyspersji. To ona jest odpowiedzialna za jego wytrzymałość i trwałość. Po wyschnięciu trwale łączy wypełniacz mineralny tworząc zwartą odporną na warunki atmosferyczne warstwę ochronną elewacji. Jej rolę w tynkach cienkowarstwowych możemy porównać do roli cementu w betonie towarowym.

Poza dyspersją tynk strukturalny na elewację zawiera sporo dodatków: włókna organiczne (konopne), substancje hydrofobowe, silikon i kruszywo mineralne, którego w tynku jest najwięcej. Podobnie jak w betonie towarowym kruszywo ma różną frakcję. Beton zawierający wielorodne kruszywo tworzy o wiele mocniejsze wiązania od betonu, do którego użyjemy jednorodnego drobnego piasku. Taką różnicę możemy zauważyć pomiędzy wytrzymałością ław fundamentowych lub stropu a posadzką betonową z „mixokreta”.

struktura elewacyjna
struktura elewacyjna

Tę zasadę wykorzystując producenci produkując tynki strukturalne. Jako wypełniacz mineralny stosują kruszywa o frakcji od 0,05 mm do 3 mm w zależności od finalnej struktury elewacji. Na potrzeby artykułu będziemy zajmować się tynkiem o grubości 1,5 mm, gdyż jest on najczęściej stosowaną strukturą w naszym kraju. Stosunek proporcji pomiędzy wypełnieniem drobny a grubym jest ściśle strzeżoną tajemnicą każdego producenta, a im więcej w zaprawie kruszywa gruboziarnistego tym większa jest jego wytrzymałość. Warto wiedzieć, że cena kruszywa 1,5 mm jest wyższa niż drobniejszych wypełniaczy dlatego producenci starają się go zastąpić większą ilością tańszej frakcji kruszyw np. 0,5-1,0 mm. Zastosowanie mniejszej ilości grubszego kruszywa zwiększa zużycie tynku nawet o 10%. Dzieje się to jednak kosztem jednolitej ścisłej struktury. Które tynki strukturalne zawierają więcej grubszego kruszywa można zauważyć po wyglądzie finalnej faktury. Tynki zbudowane na drobnym wypełnieniu są bardziej rozciągnięte a grube kruszywo strukturalne występuje w postaci pojedynczych kamyków otoczonych pastą z piachem.

Natomiast struktura o wiodącym zastosowaniu kruszywa strukturalnego jest zwarta, kamyk ścisło przylega do drugiego kamyka a puste przestrzenie zdarzają się bardzo rzadko. Struktura elewacyjna na bazie ścisło ułożonych dolomitowych ziarenek (dolomit jest głównym wypełniaczem mineralnym) jest ścisła zwarta i bardziej odporna na uderzenia mechaniczne niż rozlazła struktura z większą ilością wypełnienia drobnoziarnistego. Oprócz zalet wizualnych i wytrzymałościowych taki tynk strukturalny na elewację jest bardzo łatwy w aplikacji i wybacza błędy nawet niedoświadczonym wykonawcom. Jednakże, wadą jest nieco wyższe zużycie, które w całkowitym koszcie ocieplenia stanowi niezauważalny wydatek.

tynk strukturalny kruszywo

Siane kruszywo a struktura elewacyjna

Kruszywo użyte w tynkach strukturalnych produkowanych przez KOSBUD jest dodatkowo siane. Taki zabieg daje pewność zastosowania kruszywa o identycznej granulacji. Mimo gwarancji producentów minerałów o jednorodnej wielkości dostarczanych kruszyw na sitach produkcyjnych zostaje nadziarno, które trafiając do masy tynkarskiej mogłoby wpłynąć na nieestetyczne wyprowadzenie struktury. Nadziarno znajdujące się w większości dostępnych na rynku tynkach nie będące kruszywem wiodącym wystaje ponad założoną powierzchnię ściany tworząc niedbale wystające punkty. Szczególnie jest to widoczne na ścianie, na którą pada równoległe światło.

Na rynku dostępne są różne tynki dekoracyjne. Wybierając tynk strukturalny baranek 1,5 mm warto zwrócić uwagę na jego strukturę. Dzięki zastosowaniu wiodącej ilości sianego kruszywa o najwyższej frakcji mamy pewność, że tynk będzie łatwy do położenia a jego ścisła struktura zadowoli najbardziej wymagających użytkowników. Idealna struktura na ścianę w połączeniu z innymi elementami dekoracyjnymi sprawi, że elewacja będzie prawdziwą ozdobą budynku.  Inwestorzy szukają różnych sposobów na podkreślenie walorów fasady i często są przekonani, że jej wygląd w dużej mierze zależy od kolorów. Tymczasem zmiana koloru tynku strukturalnego praktycznie zawsze jest możliwa. Musimy się jednak liczyć z kosztami związanymi z kupnem odpowiedniej farby i kosztami wykonawczymi. Dlatego wybierając masę tynkarską weź również pod uwagę wygląd struktury.

Tynk strukturalny cena

Aby poznać cenę tynku strukturalnego np. silikonowego lub akrylowego skorzystaj z poniższego kalkulatora. Wpisz w poniższym formularzu powierzchnię ściany i oblicz ile wiader masy tynkarskiej potrzebujesz. Twój formularz zapytania trafi do setek punktów sprzedaży, a Ty otrzymasz najniższą cenę!

Skorzystaj z poniższego kalkulatora zużycia, wyślij do nas swoje zapotrzebowanie i uzyskaj największy RABAT na tynk!

Złóż zapytanie ofertowe

Jak położyć tynk strukturalny zewnętrzny

Jak należy kłaść tynk strukturalny? Przed nałożeniem tynku należy dokładnie oczyścić ściany. Następnie powierzchnie ścian gruntujemy. Aby uzyskać na ścianie pożądaną fakturę wybierz wielkość kruszywa. Masa tynkarska o większym uziarnieniu daje wrażenie większej trójwymiarowości. Dlatego dla uzyskania bardziej przestrzennego wzoru zdecyduj się na większe ziarno. Przed użyciem masę tynkarską należy wymieszać mieszarką wolnoobrotową. Zaprawę nakładaj przy użyciu gładkiej pacy ze stali nierdzewnej. Następnie zacieraj zaciągniętą warstwę kolistymi ruchami w jednym kierunku. Jej grubość powinna odpowiadać wielkości zawartego kruszywa.

Zobacz również