Ocieplanie domu zimą. Czy można prowadzić prace ociepleniowe podczas mrozów?

11/10/2019

Ocieplanie domu zimą jest możliwe! Trzeba jednak zabezpieczyć ściany przed zimnem lub zastosować odpowiednie kleje i zaprawy. Jak przyśpieszyć ocieplanie budynków w niskich temperaturach?

Ocieplanie domu zimą (od zewnątrz)

Metoda lekka mokra

Ocieplanie tą metodą na ogół jest możliwe tylko wtedy, gdy temperatura powietrza i podłoża nie spada poniżej zera, a najlepiej gdy mieści się w przedziale +5 do +25°C. A więc dobrze jest tak zaplanować roboty, żeby zakończyły się najpóźniej na początku listopada. Mróz utrudnia bowiem wiązanie większości zapraw klejowych i tynków, które zwykle są rozrabiane z wodą. Trudno jest też wykonywać poprawnie warstwę zbrojoną lub układać tynk. Nawet, gdy uda się przeprowadzić prace ociepleniowe mimo niesprzyjającej pogody, wiosną wyjdą na jaw liczne wady i usterki, które trzeba będzie naprawiać.

Zdarza się, że inwestor nie może czekać z pracami ociepleniowymi do wiosny. Pierwszym sposobem na wydłużenie sezonu termoizolacyjnego jest zastosowanie plandek ochronnych, które zabezpieczają nakładane wyprawy przed deszczem i zimnem. Wykorzystanie dodatkowo nagrzewnic pozwala na prowadzenie prac nawet przy ujemnych temperach na zewnątrz. Jest to stosunkowo drogie rozwiązanie, wiążące się z zakupem plandek osłonowych, których cena jest 3-krotnie wyższa niż łączne koszty uniwersalnych siatek osłonowych i ogrzania osłoniętej przestrzeni. Ponadto, koszty takiego rozwiązania rosną wraz z mrozem. Dlatego, na ocieplanie budynków zimą decydują się tylko firmy, którym grożą kary umowne lub gdy inwestor wyrazi zgodę na pokrycie dodatkowych kosztów.

Nie przepłacaj! Sprawdź, gdzie najtaniej kupisz materiały budowlane. Kliknij w przycisk i wypełnij formularz. Trafi on do setek punktów sprzedaży w całej Polsce a Ty otrzymasz ofertę z najniższą ceną i największym RABATEM!

Gdy temperatura nocą nie spada poniżej 0°C, a w dzień utrzymuje się w okolicy 5°C wykorzystując zaprawy klejowe na bazie białego cementu, w których reakcja hydratacji (utwardzania) następuje znacznie szybciej niż w przypadku cementu szarego oraz stosując dodatki przyśpieszające odparowywanie wody z zapraw tynkarskich możemy wcześniej rozpocząć prace ociepleniowe.

ocieplanie domu zimą
Rys. 1. Klej do styropianu grafitowego Termolep-S Premium oraz klej do siatki biały Termolep-U Biały

Klej do styropianu grafitowego TERMOLEP-S PREMIUM wykonany jest na bazie białego cementu z dodatkiem specjalistycznych polimerów daje niezwykle szybkie i mocne wiązanie. Klej ten powstał, aby sprostać problemom towarzyszącym przy przyklejaniu styropianu grafitowego na budynkach pasywnych, a jego zastosowanie w temperaturze już od +2°C  jest dodatkową cechą, którą warto wykorzystać w chłodniejsze dni.

Podobne cechy wykazuje klej do siatki biały TERMOLEP-U BIAŁY przy produkcji którego również został zastosowany biały szybkoschnący cement, przyspieszający proces utwardzania warstwy zbrojącej.

przyspiesza wysychanie tynku

 

Rys. 2. Acelerant P skraca czas wysychania tynku

W zaprawach cementowych eliminacja wody następuje dzięki reakcji chemicznej (hydratacji), która do swojego prawidłowego przebiegu potrzebuje właśnie wody. W inny sposób odprowadzenie wody następuje w tynkach cienkowarstwowych. W tym przypadku woda zostaje odprowadzona poprzez parowanie. Taki proces przyspieszamy przy użyciu ACELERANTU P. Jest on pochodną alkoholu, który w rozcieńczeniu z wodą zawartą w zaprawach tynkarskich przyspiesza proces jej parowania. Taki sam efekt możemy zaobserwować w życiu codziennym – woda paruje znacznie wolniej niż alkohol.

Dzięki zastosowaniu powyższych produktów firmy wykonawcze mogą przedłużyć sezon, a tym samym zarobić dodatkowe pieniądze.

Po zakończeniu prac można osłonić ściany plandekami albo folią. Ochronią one świeże tynki i zaprawy przed mroźnymi podmuchami.

ocieplanie zimą

 

Rys. 3. Tempo wysychania zaprawy klejowej

Metoda lekka sucha

Ten sposób ocieplania domu może być prowadzony nawet wówczas, gdy ekipę wykonawczą zaskoczy mróz. Ujemna temperatura nie spowoduje przerwania prac, o ile nie spadnie poniżej poziomu akceptowalnego przez wykonawców. Ocieplenie mocuje się tu mechanicznie, a okładzina elewacyjna jest przybijana, zaczepiana lub przykręcana.

Ocieplanie domu zimą (od wewnątrz)

Podczas mroźnych dni można prowadzić wszelkie prace ociepleniowe w budynku, zwłaszcza, gdy jest on doprowadzony do stanu surowego zamkniętego, czyli ma okna, drzwi i pokrycie dachowe. Można wtedy:

  • ocieplać skosy poddasza,
  • układać izolację na stropach betonowych i między belkami stropów drewnianych,
  • docieplać ściany od wewnątrz,
  • robić izolację akustyczną w wewnętrznych ścianach szkieletowych.

Jeśli wnętrza są ogrzewane można także prowadzić prace wykończeniowe (tynkowanie, podłogi na gruncie, wylewki podłogowe, gładzie).

Zobacz również