Jaka jest różnica między cegłą dekoracyjną a cegłą klinkierową?

21/10/2021

Cegła dekoracyjna a cegła klinkierowa to podobne do siebie materiały budowlane. Nie należy jednak ich nazw używać wymiennie. Pomimo podobnego wyglądu różni je estetyka, a także parametry techniczne. Obie z cegieł będą wyglądać dobrze na budynku, ale zachowają się inaczej na różnym terenie. 

Cegła dekoracyjna i klinkierowa

Czym tak naprawdę jest cegła dekoracyjna i cegła klinkierowa? Cegły klinkierowe powstają w sposób wypalania specjalnego rodzaju gliny w temperaturze około 1100 ° C. Dzięki temu ich barwa utrzymuje się przez długie lata. Słowo klinkier pochodzi z języka holenderskiego „klinken”, co oznacza dzwonić. Podczas uderzenia jednej cegły o drugą wydają one metaliczny charakterystyczny dźwięk, który świadczy o ich trwałości. Sposób powstawania cegły dekoracyjnej znacznie różni się od wyrobu cegły klinkierowej. Możliwości jest znacznie więcej. Beton, gips czy ceramika to najpopularniejsze, ale nie jedyne materiały, z których powstaje. Oba rodzaje cegieł dostępne są w różnych fakturach, rozmiarach czy kolorach. W zależności od miejsca, gdzie cegły mają być wbudowane, można sięgnąć po cegły drążone, bądź pełne. Do wykonania fasady dodatkowo potrzebne są elementy nadprożowe, wentylacyjne i kształtki. Elewacje z użyciem cegły dekoracyjnej czy klinkierowej są bardzo trwałe i estetyczne. Pomimo niewielkich różnic w większości przypadków można stosować je wymiennie. Niezależnie czy postawisz na cegłę dekoracyjną czy klinkierową, przy odpowiednim położeniu będzie wyglądać świetnie przez długie lata.

Czym różni się cegła klinkierowa od cegły dekoracyjnej?

 Najważniejszą różnicą pomiędzy obiema cegłami jest ich nasiąkliwość na wodę oraz wytrzymałość mechaniczna. Podział cegieł ze względu na parametry techniczne zostały wprowadzone po uchwaleniu nieistniejącej już Polskiej Normy PN-B-12061:1996 „Wyroby budowlane ceramiczne. Cegły i kształtki elewacyjne”. Od tego czasu cegła klinkierowa musi charakteryzować się niską nasiąkliwością, poniżej bądź równiej 6%, wyjątkową odpornością na warunki atmosferyczne, oraz dużą wytrzymałością mechaniczną. Wszystkie te parametry wyszczególnione są w europejskiej normie PN-EN 771-1 „Wymagania dotyczące elementów murowych – Część 1: Elementy murowe ceramiczne”. Zawiera ona podział na elementy ceramiczne do murów zabezpieczanych i niezabezpieczanych, czyli właśnie z cegieł dekoracyjnych, natomiast nie ma w niej już rozróżnienia i definicji cegieł dekoracyjnych oraz klinkierowych. Uznaje się jednak, że poprzez powstały kiedyś umowny podział tych dwóch płytek, cegła klinkierowa to ta, której nasiąkliwość nie przekracza 6%. Standardowe cegły dekoracyjne mieszczą się w przedziale nasiąkliwości od 6 do 20%. Takie parametry również gwarantują wystarczającą ochronę elewacji oraz innej architektury ogrodowej pod warunkiem, że nie mają one bezpośredniego kontaktu z wodą. 

Kiedy wybrać cegłę dekoracyjną, a kiedy klinkierową? 

Obie te cegły można stosować wymiennie. Ważne jest, aby cegła dekoracyjna nie została położona na fasadzie, gdzie występuje bezpośredni kontakt budynku z wodą jak np. przy kanałach, czy nabrzeżach rzek. To właśnie cegła klinkierowa dzięki niskiej nasiąkliwości jest bardziej odporna na bezpośrednie działanie wody. Przed rozpoczęciem prac nad elewacją w budownictwie hydrotechnicznym warto każdorazowo zapytać się o zdanie architekta, który będzie w stanie na podstawie analizy warunków stosowania ustalić najodpowiedniejsze parametry cegły. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wybrany przez Ciebie produkt będzie spełniał wszystkie Twoje wymagania.

Różnica między cegłą klinkierową a cegłą dekoracyjną jest niewielka. Obie te cegły świetnie nadają się na wykończenie elewacji. Jedynie w ekstremalnych warunkach warto rozważyć wybór cegły klinkierowej zamiast dekoracyjnej, aby fasada w pełni była zabezpieczona przed wodą. Wartym uwagi produktem jest cegła dekoracyjna „klinkiero” od firmy Kosbud, która łudząco przypomina oryginalny klinkier. Każda z tych opcji to dobre rozwiązanie. To Ty decydujesz, które dla Ciebie jest tym najlepszym.

Zobacz również