Malowanie elewacji – porady krok po kroku

20/05/2020

Malowanie elewacji to doskonały sposób na odświeżenie wyglądu budynku. Jednocześnie to inwestycja, którą podejmuje się raz na kilka, a czasami nawet na kilkanaście lat, pod warunkiem, że podejdzie się do niej we właściwy sposób, a także będzie się przestrzegało kilku zasad. Wbrew pozorom, samo malowanie domu nie jest trudne. Jednak przed rozpoczęciem prac trzeba przygotować powierzchnię ścian, które będą malowane, zastanowić się jaki kolor elewacji najbardziej będzie pasował do bryły budynku i wreszcie zakupić potrzebne materiały i narzędzia do malowania.

Przed malowaniem elewacji przygotuj ściany

Zanim rozpocznie się malowanie elewacji należy ocenić stan podłoża, które winno być trwałe, a także pozbawione pęknięć, ubytków oraz zawilgoceń. Jeśli występują niewielkie ubytki, rysy lub pęknięcia, należy naprawić je za pomocą uniwersalnej zaprawy murarskiej, można również użyć do tego celu kleju do systemu dociepleń. Jednak jeśli ubytki są większe, do naprawy należy użyć tego samego materiału, z którego wykonano elewację. Miejsca, w których stara warstwa farby pyli się albo odspaja trzeba oczyścić, jeśli natomiast jest ona uszkodzona na całej powierzchni elewacji należy ją po prostu usunąć.

Mycie elewacji

Ściany zewnętrzne, które mają zostać pomalowane, nie mogą być także brudne. Dlatego przed przystąpieniem do prac wszelkie występujące zabrudzenia należy usunąć, tak aby oczyścić ściany z kurzu, pleśni czy mchu. Wszelkie naloty organiczne, jak wspomniany mech, a także pleśń czy grzyby usuwa się z zastosowaniem biocydów, a więc preparatów, które zwalczają grzyby pleśniowe. Jeśli nalot jest wyjątkowo trudny do usunięcia można pozbyć się go myjąc fasadę drucianą szczotką i wodą pod ciśnieniem z dodatkiem detergentu.

Tak oczyszczoną ścianę trzeba zagruntować. Do tego celu należy użyć grunt dopasowany do rodzaju farby elewacyjnej. Jest to czynność, której nie można pominąć, ponieważ preparaty gruntujące zwiększają przyczepność farby elewacyjnej, a także redukują jej zużycie, gdyż zagruntowana ściana „wchłonie” mniej farby. Ponadto, zagruntowane podłoże pokrywa się kolorem równomiernie, więc nie ma ryzyka wystąpienia szpecących przebarwień.

Jak dobrać odpowiednią farbę elewacyjną?

Wybór farby elewacyjnej jest zależny od podłoża, a więc od rodzaju tynku, który został nałożony na fasadę. Jest to tym bardziej istotne, że rodzaj farby wpływa również na trwałość oraz na tak zwaną paroprzepuszczalność ściany.

Do podłoża pokrytego tynkiem mineralnym, cementowym, a także do cegły lub betonu zastosować należy farbę silikatową, silikatowo-silikonową, akrylową, silikonową, wapienną lub cementową. Do tynku silikatowego odpowiednia jest silikatowa farba, ewentualnie silikatowo- silikonowa, a do tynku akrylowego akrylowa lub silikonowa. Natomiast jeśli fasada jest pokryta tynkiem silikonowym odpowiednia będzie farba silikonowa.

Równie ważny, jak rodzaj farby, jest dobór jej odpowiedniego odcienia. Należy wziąć przy tym pod uwagę kilka istotnych kwestii, a mianowicie komponowanie się fasady budynku z jego otoczeniem, a więc sąsiednią zabudową, ogrodzeniem czy małą architekturą ogrodową, jak też z architektonicznymi elementami samego domu, a więc pokryciem dachu, stolarką okienną czy z drzwiami. Warto mieć również na uwadze, iż ciemne, zdecydowane kolory elewacji optycznie zmniejszają powierzchnię, mogą być przytłaczające i sprawić, iż budynek będzie wyglądał masywnie i ciężko. Obowiązuje reguła, iż niewielkie domy winno się malować na jasne kolory, a więc biel, beż, wszelkie odcienie żółtego, a także modny kolor popielaty, natomiast duże budynki można optycznie „zmniejszyć”, stosując dodatkowo ciemną farbę elewacyjną, ale jedynie na elementy konstrukcyjne. Ponadto, warto pamiętać, iż ciemne kolory przyciągają promienie słoneczne, co może przyczynić się do znacznego nagrzewania budynku, a nawet skutkować powstaniem pęknięć na elewacji.

Natomiast w celu określenia ilości potrzebnej farby warto posłużyć się wytycznymi podanymi przez producenta, pamiętając, iż fasadę należy pomalować co najmniej dwukrotnie.

Malowanie elewacji – potrzebne narzędzia

Przed przystąpieniem do malowania elewacji należy zaopatrzyć się nie tylko w farbę, ale również w narzędzia, służące do jej aplikacji, a więc:

·wałek w przypadku pokrywania powierzchni gładkich;

·pędzel, w przypadku pokrywania powierzchni porowatych, a także o wyraźniej strukturze;

·pistolet natryskowy, w przypadku stosowania farby przeznaczonej do tego sposobu nakładania.

Malowanie elewacji należy przeprowadzić w warunkach, jakie zostały określone przez producenta wybranej farby. Warto jednak pamiętać, iż malowanie nie powinno odbywać się podczas dni wilgotnych, a więc w czasie deszczu, śniegu czy występowania mgły, a także podczas upałów i mrozów, silnego nasłonecznienia i intensywnego wiatru. Najbardziej optymalną temperaturą powietrza jest ta, która zamyka się w granicach od + 5 do + 25oC. Należy pamiętać także, iż niska, ale również wysoka wilgotność powietrza znacznie wydłużają czas wysychania i wiązania farby. Farbę fasadową należy nakładać miejsce przy miejscu, według zasady łączenia „mokrego z mokrym”, pamiętając, by za jednym razem pokryć farbą całą płaszczyznę.

Zaleca się także by nowo pomalowaną elewację chronić do jej zupełnego wyschnięcia przed opadami i słońcem na przykład przy pomocy specjalnych siatek osłonowych. Drugą warstwę farby można nałożyć dopiero, gdy pierwsza warstwa będzie całkiem sucha.

Zobacz również