Systemy hydroizolacyjne – gwarancja ochrony przed wilgocią

17/07/2019

Zabezpieczenie domu przed wilgocią to obowiązek każdego właściciela. Kiedy do budynku wkradnie się wilgoć, niedługo po tym pojawi się na ścianach pleśń i grzyb, które nie tylko szkodzą naszemu zdrowiu, ale przede wszystkim zagrażają konstrukcji domu.

Hydroizolacja domu

Mokre, przemoczone ściany mają zmniejszoną izolację cieplną, przez co trudniej utrzymać odpowiednią temperaturę wewnątrz budynku. A to powoduje zwiększone koszty ogrzewania. Warto zastosować hydroizolację budynku, aby zapobiec powstawaniu szkodliwej wilgoci.

Wilgoć wewnątrz budynku jest odpowiedzialna za wiele chorób. Najbardziej narażone są dzieci i osoby starsze, które mają niewykształconą i upośledzoną odporność organizmu. Przebywanie w pomieszczeniach, gdzie pojawił się grzyb i pleśń może powodować alergie, astmę i inne choroby układu oddechowego, a także bóle głowy, zatok, mięśni i stawów. Dłuższe narażenie na kontakt z grzybami może doprowadzić do chronicznego zmęczenia, depresji i rozdrażnienia, a także zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór.

Hydroizolacja pomoże zabezpieczyć dom przed wszędobylską wilgocią i wodą. Jak sami wiemy, woda potrafi przedostać się w każdą szczelinę, dlatego tak ważne jest zabezpieczenie budynku wysokiej jakości produktami, które nie pozwolą na przemoczenie ścian. Wykonując hydroizolację budynku musimy wziąć pod uwagę jego rozmiar, rodzaj materiałów, które zostały użyte do jego wykonania oraz jego przeznaczenie.

Systemy hydroizolacyjne do ochrony budynku

Podczas budowy budynku na początku warto zastosować penetrujące materiały hydroizolacyjne, które przenikają do wnętrza cegły, betonu czy zaprawy zabezpieczając je przed szkodliwym działaniem wody. Co ciekawe, budynek możemy uszczelnić zarówno od wewnątrz, jak i zewnątrz, co daje nam szereg różnych możliwości.

Najważniejsze jest zabezpieczenie fundamentów i piwnic. Woda może zagrozić trwałości budynku i doprowadzić do uszkodzenia konstrukcji budynku. Do hydroizolacji fundamentów i piwnic możemy użyć:

·         HYDROLIT – polimerowa dwuskładnikowa membrana uszczelniająca, którą można użyć do hydroizolacji ław i płyt fundamentowych;

·         STYRLIT – anionowa emulsja bitumiczno-lateksowa typu AL, która zabezpieczy przed wodą ławy fundamentowe, a także dach, taras i inne miejsca narażone na kontakt z wodą;

·         DYSPERLIT – dyspersyjna masa asfaltowo-kauczukowa o działaniu przeciwwilgociowym i przeciwwodnym, do zabezpieczania fundamentów, piwnic, stropów, tarasów czy łaźni.

Oprócz tego, warto zaopatrzyć się w produkty, które szczelnie połączą różne rodzaje materiałów, jak na przykład papę i beton. Dzięki temu uchronimy budynek przed wniknięciem wody i zapewnimy tym samym zabezpieczenie przeciwwilgociowe dachów, stropodachów, wylewek betonowych, tarasów, ław i fundamentów.

Zabezpieczanie łazienki i tarasu

Pomieszczenia i miejsca, które są narażone na częsty kontakt z wodą, wymagają szczególnej uwagi. Podłoże, na którym ułożone będą płytki należy zabezpieczyć przed wodą i wilgocią. Dostępne preparaty uszczelniające stworzą powłokę odporną na działanie wody, dzięki czemu ochronimy ściany i podłogi przed wnikaniem w nie wilgoci.

Jest to szczególnie ważne przy kabinach prysznicowych oraz tarasach i balkonach. Niezabezpieczenie podłoża przed wodą może spowodować wniknięcie w głąb betonu wilgoci, co doprowadzi do powstania szkodliwej pleśni, a także w późniejszym czasie zagrozi prawidłowej konstrukcji budynku.

Firma Kosbud wprowadziła na rynek kilka preparatów, które pomogą nam zabezpieczyć narażone na kontakt z wodą pomieszczenia oraz balkony i tarasy:

·         FOLIT-Z – polimerowa płynna folia izolacyjna, która tworzy elastyczną i zwartą powłokę izolacyjną pod płytkami ceramicznymi;

·         HYDROLIT – polimerowa dwuskładnikowa membrana uszczelniająca, która zabezpieczy pionowe i poziome powierzchnie przy izolacji podpłytkowej.

Zobacz również