Wełna czy styropian ?

Zanim zdecydujemy się ocieplić dom styropianem lub wełna mineralną warto przeanalizować i porównać parametry obu materiałów termoizolacyjnych.
Termoizolacyjność
W obu materiałach wartość tego współczynnika jest podobna i wynosi mniej więcej 0,030-0,040W/mK dla styropianu a dla wełny 0,036-0,042W/mK. Na ostateczne parametry współczynnika przewodzenia wpływają również dodatkowe czynniki, takie jak konkretna odmiana, zastosowana technologia produkcji, struktura, gęstość czy grubość płyty.
Paroprzepuszaczalność
Mając na uwadze zdolność do przepuszczania pary wodnej liderem jest wełna. Pokryte wełną ściany nowopowstałych obiektów odznaczające się dużą wilgotnością technologiczną, relatywnie szybko wysychają. Trzeba mieć jednak na względzie fakt, że rzeczywista paroprzepuszczalność elewacji zależy od wszystkich jej warstw, dlatego styropian również może być zastosowany do ocieplenia tego typu budynków.
Łatwość montażu
Dla niektórych inwestorów ważny jest nie tylko końcowy efekt, ale także sam przebieg prac związanych z ociepleniem budynku. W tym przypadku styropian zwycięża z wełną, która jest uważana za materiał bardziej pracochłonny. Wymaga ona znaczniej więcej pracy przy obróbce, szlifowaniu, przycinaniu czy mechanicznym łączeniu z podłożem. Jednak jeżeli prace nad ociepleniem zlecisz doświadczonym fachowcom, nie musisz obawiać się, że jakiekolwiek niedogodności sprawią im trudność. Wełna fasadowa również jest o wiele cięższa niż styropian, dlatego przy jej mocowaniu i zatapianiu w niej siatki zbrojącej zużywa się więcej kleju, co jeszcze bardziej zwiększa obciążenie elewacji, a także nakład pracy wykonawców.
CENA
Cena to kolejny czynnik brany pod uwagę przy wyborze materiału termoizolacyjnego. Ocieplenia na wełnie mineralnej wiążą się przeważnie z większymi wydatkami niż te, realizowane na styropianie. Całościowe, wysokie koszty inwestycji związane są tu z droższym materiałem termoizolacyjnym, większymi nakładami pracy i znacznym zużyciem na ogół droższych klejów i łączników.
Zarówno styropian jak i wełna mogą być stosowane na budynkach poddawanych termomodernizacji i tych nowowznoszonych. Mając na względzie porównywalne parametry izolacyjności termicznej obu materiałów oraz relacje kosztów i nakładu pracy, wydaje się, że wybór styropianu jest dobrą decyzją. Popularność wełny mineralnej związana jest natomiast z klasyfikacją ocieplenia na tym materiale jako niepalne, dlatego doskonale sprawdza się ona na wysokich partiach budynków i stropach garaży. Ponadto, wełna jest dobrym izolatorem akustycznym, dzięki czemu ma ona dodatkowe zastosowanie w miejscach o dużym natężeniu hałasu. I właśnie dlatego zastanawiając się nad wyborem materiału termoizolacyjnego trzeba wziąć pod uwagę bardzo wiele aspektów.