Jaki styropian wybrać ?

11/10/2019

Biały, grafitowy a może w kropki ?

Na rynku dostępny jest cały wachlarz styropianów różniących się kolorem, wagą, oporem cieplnym, akustycznością i odpornością na wodę. Decydując się na ocieplenie budynku styropianem warto przeanalizować parametry poszczególnych rodzajów tego materiału termoizolacyjnego, aby wybrać odpowiedni.

 

Styropian biały

Najczęściej stosowanym styropianem w systemach ociepleń jest biały styropian EPS 70-040. Styropiany poniżej tej klasy nie powinny być stosowane w ociepleniach budynków ze względu na ich niski opór cieplny oraz niską gęstość, która pogarsza wytrzymałość elewacji. Ponadto, niższa gęstość i waga znacząco pogarszają wiązanie kleju ze styropianem. NIGDY NIE KUPUJ STYROPIANU O GĘSTOŚCI PONIŻEJ EPS 70-040 do ocieplania budynku metodą „lekką-mokrą”, ponieważ ze względu na niskie parametry nie występuje on jako materiał izolacyjny w aprobatach technicznych Systemów Ociepleń KOSBUD.

Styropian grafitowy

Styropian grafitowy posiada lepsze właściwości izolacyjne. A wszystko to za sprawą grafitowego koloru odbijającego promieniowanie cieplne, co daje o około 25% lepszą izolację cieplną. Dzięki temu możemy zastosować cieńszą warstwę materiału izolacyjnego osiągając te same współczynniki izolacyjności (patrz tabelka obok). Należy pamiętać o tym, że czarny kolor powoduje szybkie i mocne nagrzewanie promieniami słonecznymi i promieniowaniem rozproszonym. Różnica temperatur warstwy wystawionej na promienie słoneczne i warstwy przeciwległej (tej od strony ściany) po przyklejeniu, może wynosić nawet kilkadziesiąt stopni, w wyniku czego płyta styropianowa wygina się jak banan. Tak duże naprężenia mogą spowodować odpadnięcie płyty styropianowej po kilku godzinach od momentu zamocowania jej do ściany budynku. Z tego też względu prace ociepleniowe należy wykonywać na rusztowaniach osłoniętych siatkami, plandekami, w dni bez silnego nasłonecznienia, w temperaturach do 25°C. Do przyklejania styropianu grafitowego zalecamy stosowanie POLIURETANOWEGO KLEJU DO STYROPIANU, który charakteryzuje się większą przyczepnością niż tradycyjne zaprawy cementowe, wysycha w ciągu 1 godziny i trzyma płytę styropianową nieruchomo tak że naprężenia w płycie nie zdołają jej oderwać od ściany.

 

Styropian w kropki

Styropian w kropki to niepożądany efekt procesu produkcyjnego białego styropianu wyprodukowanego na tej samej linii, na której uprzednio produkowany był styropian grafitowy. Niewielka ilość granulatu grafitowego pozostałego w silosach zasypowych miesza się z białym granulatem tworząc na białych płytach charakterystyczne czarne kropki, które nie mają znaczącego wpływu na poprawę właściwości powstałego styropianu.

 

Gładki czy frezowany

Styropian z felcem przy właściwym i dokładnym jego zamocowaniu w sposób nieznaczny poprawi właściwości izolacyjne ocieplanych ścian. Cena zakupu styropianu frezowanego jest nieznacznie wyższa od styropianu gładkiego. Podczas jego obróbki powstaje też więcej odpadu. Bez względu na to czy zastosujesz styropian gładki czy frezowany pamiętaj, aby płyty były przyklejone na tzw. ramkę (klej nałożony obwodowo) oraz aby wszystkie szczeliny pomiędzy krawędziami płyt uzupełnić poliuretanową pianką.

Tab. 1. Przenikanie ciepła przegrody styropianowej z uwzględnieniem grubości płyty w cm

Współczynnik przenikania ciepła Nie występuje w systemie KOSBUD EPS 045 Nie występuje w systemie KOSBUD EPS 042  EPS 70-040  EPS 038  EPS 032
   λ 0,045  λ 0,045  λ 0,040  λ 0,038  λ 0,032
U ≤ 0,33  14 cm  13 cm  12 cm  12 cm  10 cm
U ≤ 0,30  15 cm  14 cm  14 cm  13 cm  11 cm
U ≤ 0,27  17 cm  16 cm  15 cm  14 cm  12 cm
U ≤ 0,25  18 cm  17 cm  16 cm  15 cm  13 cm
U ≤ 0,23  20 cm  19 cm  18 cm  17 cm  14 cm
U ≤ 0,20  23 cm  21 cm  20 cm  19 cm  16 cm
U ≤ 0,18  25 cm  24 cm  23 cm  21 cm  18 cm

U – współczynnik określany dla przegród cieplnych, szczególnie w budownictwie, umożliwiający obliczanie ciepła przenikającego przez przegrodę cieplną, a także porównanie właściwości cieplnych przegród budowlanych. Im niższa wartość współczynnika, tym lepszy poziom izolacji.

λ – współczynnik przewodnictwa cieplnego [W/mK] zastosowanego styropianu

 

Polskie przepisy (Warunki Techniczne) przewidują, że dla ścian zewnętrznych budynków mieszkalnych współczynnik przenikania ciepła powinien być nie większy niż 0,25 Wm². Wraz ze zwiększającymi się wymaganiami dotyczącymi oszczędzania energii przewiduje, że w roku 2020 współczynnik U będzie wynosił 0,20 Wm².

Zobacz również