Deski elewacyjne a dokumentacja techniczna

11/10/2019

Deska elewacyjna TABULO to okładzina elewacyjna, która wchodzi w skład systemu ociepleń i posiada dokumentację ETAG potwierdzającą jej właściwości techniczne oraz odporność na zmienność warunków atmosferycznych. Większość dostępnych na rynku okładzin imitujących deski występuje jako materiał dekoracyjny i może być stosowany tylko i wyłącznie na ścianach z elementów murowanych tj. cegły, pustaki, bloczki betonowe i w świetle prawa nie może być nanoszony jako zewnętrzna warstwa systemów ociepleń.

Uzyskanie certyfikatu ETAG z okładziną elewacyjną jako warstwą zewnętrzną systemu ociepleń wymaga od produktu sprostania wielu badaniom wykonywanym przed uzyskaniem certyfikacji. Deska elewacyjna TABULO jako nieliczna takie badania przeszła pozytywnie świadcząc o wysokiej jakości produktu, co daje gwarancję jej długowieczności oraz bezpieczeństwa przeciwpożarowego PPOŻ. Przed zakupem okładziny należy sprawdzić, czy posiadany przez nią certyfikat dotyczy całego systemu ociepleń czy występuje ona tylko jako materiał dekoracyjny, który przykleja się na ścianę murowaną.

deska elewacyjna

Rys. 1. Deska elewacyjna TABULO jako część systemu ociepleń ETICS Rys. 2. Inne okładziny dostępne na rynku niewystępujące jako część systemów ociepleń

 

Sukces rynkowy deski elewacyjnej Tabulo zachęcił krajowych producentów do poszerzenia swojej oferty o okładziny elewacyjne imitujące deski. Na naszym rynku jest dostępnych wiele produktów, których efekt końcowy jest wizualnie zbliżony do deski elewacyjnej Tabulo, lecz różnią się one sposobem montażu. Najpopularniejszą metodą uzyskania imitacji deski jest zastosowanie dyspersyjnej masy tynkarskiej, na której odciskając wzór drewnianych słojów za pomocą silikonowych form, po wyschnięciu nanosimy bejcę koloryzującą uzyskując efekt wizualny zależny od zdolności plastycznych ekipy wykonawczej. Inną nieco łatwiejszą metodą jest nabycie okładzin w jasnym naturalnym kolorze posiadające fabrycznie nadaną strukturę, którą również musimy pokolorować bejcą oddając efekt końcowy w ręce wykonawcy. Deska Tabulo jest gotową okładziną elewacyjną dostępną w 8 kolorach, której struktura jak i zabarwienie są wykonane fabrycznie, co gwarantuje doskonały efekt wizualny. Deski elewacyjne TABULO wystarczy nakleić na warstwę zbrojącą ocieplanej ściany, zabezpieczyć bezbarwnym impregnatem, aby nadać ścianom niepowtarzalny charakter.

Zobacz również