Oświetlenie elewacji
Jednym z najważniejszych aspektów, które wpływają na to, jak budynek będzie ostatecznie prezentował się na zewnątrz, jest oświetlenie elewacji. Do oświetlenia budynku większość inwestorów przystępuje w trakcie zaawansowanych prac wykończeniowych co jest olbrzymim błędem, ponieważ efekt końcowy zobaczymy po zamontowaniu ostatniej żarówki i jego rezultat będzie znacząco odbiegał naszego wyobrażenia. Dzieje się tak dlatego, że większość z nas nie ma doświadczenia filmowego oświetleniowca a gra światła i cienia jest nam po prostu obca.
Projekty oświetlenia elewacji domu
Najlepszym rozwiązaniem jest stworzenie projektu zewnętrznego oświetlenia elewacji budynku zleconego pracowni architektonicznej. Gdy adaptujemy gotowy projekt budynku warto zwrócić uwagę na to czy wybrany projekt posiada rzuty oświetlenia elewacji. Jeżeli przystępujemy do termomodernizacji budynku warto na etapie jego projektowania zamówić dodatkowy rzut z jej oświetleniem, abyśmy byli świadomi końcowego efektu. Projekt oświetlenia elewacji domu wykonany przez doświadczonego projektanta pokaże jak wiązki światła będą padać na ściany oraz uwidoczni, która barwa światła najlepiej sprawdzi się w przypadku naszej inwestycji. Jeżeli nie wiesz, jak odpowiednio dobrać oświetlenie zewnętrzne elewacji, skorzystaj z naszej usługi projektowania oświetlenia elewacji domu. Zamów projekt oświetlenia i bądź pewny, że po zmroku odpowiednio zaprojektowane źródła światła podkreślą wszystkie walory bryły Twojego domu.
Zanim dokonamy ostatecznego wyboru lamp zewnętrznych warto zapoznać się z rodzajami oświetlenia elewacji budynku.
Rodzaje oświetlenia elewacji budynku
Planując wykonanie oświetlenia elewacyjnego zewnętrznego możemy natknąć się na różne ich rodzaje. Identycznie jak w przypadku oświetlenia wewnętrznego możemy wyróżnić oświetlenie led, oświetlenie żarowe lub oświetlenie świetlówkowe. Dostępność, niska cena oraz najwyższa energooszczędność przemawiają za zastosowanie oświetlenia led i głownie takie źródło światła będziemy gównie brać pod uwagę w poniższym artykule.
Halogeny w podbitce
To bardzo popularny rodzaj oświetlenia ścian zewnętrznych budynku. Jest stosunkowo tanie i łatwe do wykonania, nawet na końcowym etapie budowy, ponieważ obróbka blacharska i podbitka są jednymi z ostatnich etapów wykańczania budynku od zewnątrz. Cena oświetlenia elewacji wykonanej za pomocą halogenów będzie kosztować ok 20-30 zł za jeden punkt świetlny (oprawka plus halogen). Nie wymienię tu kosztów robocizny, ponieważ będą one bardzo zróżnicowane.
Jak podłączyć oświetlenie w podbitce?
Oświetlenie halogenowe umieszczone w podbitce jest stosunkowo proste do wykonania i przeważnie podejmuje się go firma montująca podbitkę. W wywiercony otwór wkładamy oprawkę, musi być to koniecznie oprawka do zastosowania na zewnątrz, w innym przypadku zardzewieje tworząc brązowe smugi. Do zamontowanej oprawki montujemy halogen i gotowe, oczywiście w podbitce wokół domu musimy rozciągnąć kabel elektryczny połączony kostkami łączącymi w miejscach przewidzianych otworów. Gdy oświetlenie będziemy wykonywać we własnym zakresie należy pamiętać, aby kabel elektryczny posiadał 20% zapas długości.
W trakcie montażu opraw halogenowych na szczycie budynku warto wybrać oprawy ze zmiennym kątem nachylenia źródła światła, tak aby można było skierować słup światła do dołu. Zamontowanie opraw bez regulacji spowoduje, że będą one świeciły pod kątem pochylenia dachu, co nie wygląda estetycznie.
Światło halogenów regulowanych ustawionych w pionie.
Jak rozmieścić oświetlenie zewnętrzne domu?
Kolejnym ważnym elementem, który musimy wziąć pod uwagę to moc żarówek oraz odległość między nimi. Zastosowanie dużej mocy rzadko rozmieszczonych punktów świetnych będzie rozwiązaniem bardzo oszczędnym, ale oświetlenie fasady naszego domu będzie bardzo nierównomierne. Halogeny z trzonkiem GU 10 rozpraszają światło na ok. 120 stopni, aby snopy światła pokrywały się ze sobą (nachodziły na siebie) tworząc równomierne oświetlenie. Odległość pomiędzy nimi nie powinna przekraczać 50 cm. Przy wyborze tego rozwiązania konieczne jest zastosowanie małej mocy halogenu led 1-2W. Ich duża ilość da wystarczającą ilość światła a nasze rachunki za prąd pozostaną na optymalnym poziomie. Aby uniknąć światła smugowego, które uwidoczni wszelkie nierówności na elewacji domu jednorodzinnego musimy również pamiętać, aby źródło światła nie znajdowało się zbyt blisko ściany tj. ok 20-30 cm.
Po lewo halogeny zamontowane co 100 cm, po prawo zamocowane co 50 cm.
Halogeny statyczne świecące pod kątem nachylenia dachu.
Nowoczesne oświetlenie elewacji – listwa świetlna w podbitce
Ledowa listwa świetlna jest bardzo nowoczesnym oświetleniem, dzięki której uzyskamy oświetlenie liniowe elewacji, za które będziemy musieli wydać nieco więcej pieniędzy niż w przypadku umieszczenia halogenów led w podbitce. Koszt oświetlenia elewacji z wykorzystaniem taśmy led będzie się wahał w granicy 40-60 zł nie wliczając ceny usługi.
Oświetlenie z zastosowaniem listwy LED.
Ledowe listwy zewnętrzne powinny być zasilane 24V dzięki czemu są one mniej podatne na przepalenie oraz spadek jasności pomiędzy jej początkiem, gdzie jest zasilania a końcem. Dodatkowo listwa powinna być umieszczona w dedykowanych korytkach aluminiowych. Sam montaż jest również trudniejszy niż powyższe rozwiązanie halogenowe, ponieważ kabel zasilający musimy przylutować do listwy, co dla większości nie jest tak oczywistą czynnością jak wkręcenie żarówki. Listwy LED nie są jak zwykłe żarówki zasilane prądem 220V, dlatego pomiędzy źródłem zasilania a samą listwą świetlną musimy umieścić zasilacz zmieniający napięcie. Oświetlenie zewnętrzne elewacji wykonane za pomocą listwy LED zapewne wymaga większego nakładu pracy, ale uzyskany dzięki niej efekt jest nie do przecenienia. Światło jest równomierne stałe, bez cieni i niedoświetleń na całej długości listwy. Należy jednak pamiętać, aby nie zamontować jej blisko ściany budynku min 20-30 cm, ponieważ jej światło smugowe jest doskonałe i w taki sam sposób ukaże wszelkie nierówności, które na elewacji nietraktowane są jako błąd wykonawczy. Aby odważyć się na zastosowanie opisanego rozwiązania ściany zewnętrzne muszą być wykonane w standardzie ścian wewnętrznych z zastosowaniem zewnętrznej gładzi szpachlowej.
Listwa zamontowana przy samej ścianie tak samo jak wcześniej opisany halogen będzie odpowiednim oświetleniem elewacji dla domów drewnianych lub wzniesionych z kamienia, gdzie uzyskane światło smugowe uwypuklając nierówności będzie efektem zamierzonym.
Minusem takiego oświetlenia elewacji jest jego konserwacja lub wymiana przepalonej listwy, która bez pomocy wykwalifikowanej ekipy wykonawczej może nie być możliwa. Dlatego należy wybrać materiały dobrej jakości a prace montażowe powierzyć specjalistom.
Kinkiety elewacyjne
Kinkiety elewacyjne lub zewnętrzne lampy ścienne to najpopularniejsze zewnętrzne lampy świetlne montowane na polskich domach jednorodzinnych. Gdy nasz wybór padnie na tego rodzaju rozwiązanie ważne, abyśmy w trakcie przyklejania materiału izolującego wyprowadzili w odpowiednim miejscu kabel zasilający z dokładnością do 1-2 cm, gdyż późniejsze rozprowadzenie kabli lub ich przesunięcie będzie wiązało się ze zniszczeniem gotowej fasady budynku. Wśród lamp montowanych na ścianach budynku możemy znaleźć nowoczesne lampy zewnętrzne, klasyczne wiszące kaganki czy lampy solarne z czujnikiem ruchu.
Smuga światła kinkietu.
Światło kinkietowe celowo podkreślające nierówności ścian.
Jak zamontować kinkiety zewnętrzne?
Montaż tego typu oświetlenia nie jest skomplikowany a największą trudność może nam jedynie sprawić solidne przymocowanie jej do warstwy izolującej ściany. Konieczne w tym przypadku będzie zastosowanie odpowiednich kołków rozporowych dedykowanych dla izolacji styropianowej lub z wełny mineralnej. Aby uniknąć wcześniej opisanych problemów z powstającym światłem smugowym należy pamiętać że im dalej światło umieszczone będzie od ściany budynku tym mniej nierówności uwydatni.
Zastosowanie kinkietu ze światłem smugowym uwidaczniające dopuszczalne w świetle dziennym nierówności fasady budynku.
Lampy solarne
Lampy solarne to doskonałe rozwiązanie w przypadku, gdy zamierzamy zainstalować oświetlenie w miejscu, gdzie nie wyprowadzona jest instalacja elektryczna. Ich zakup jest nieco droższy niż tradycyjnego oświetlenia a oszczędność z darmowego pozyskania darmowego prądu może być iluzoryczna. Ponadto, panel słoneczny, który towarzyszy wszystkim lampom solarny w porównaniu do subtelnych kinkietów nie wszystkim może przypaść do gustu. Decydując się na taki zakup należy zwrócić uwagę na jakość zamontowanego w nim akumulatora, którego żywotność może się wahać od 2 do 10 lat.
Oświetlenie naziemne
Lampy najazdowe dostępne jako pojedyncze punkty świetlne lub listwy to najbardziej ekskluzywny i praktyczny sposób oświetlenia nie tylko naszej elewacji ale i całej bryły budynku. Rozwiązanie jest zdecydowanie jednym z najdroższych sposobów oświetlenia budynku, ponieważ wyprowadzenie kabli świetlnych musi być przeprowadzone zgodnie ze wcześniej przygotowanym projektem i przeprowadzone dopiero podczas finalnych prac ogrodowych. Lampy najazdowe są nieporównywalnie droższe od lamp ściennych, ponieważ muszą być w pełni hermetyczne i odporne na czynniki mechaniczne, gdyż nierzadko będziemy po nich chodzić, jeździć kosiarką lub samochodem. Ich światłem oświetlane są fasady budynków reprezentacyjnych, kościołów i miejskiej architektury zabytkowej. Dobrze wykonany projekt oświetlenia za pomocą opraw ziemnych oświetla budynek światłem jednolitym równo rozproszonym nie pozostawiającym zacienionych miejsc, dlatego w taki sposób oświetlone budynki wyglądają na bardzo prestiżowe.
Oświetlenie ogrodowe
Do oświetlenia elewacji domów możemy wykorzystać wolnostojące kinkiety ogrodowe led, lub latarnie ogrodowe. Aby światło lamp zewnętrznych ogrodowych pasowało do oświetlenia domu warto wykonać wspólny projekt domu i ogrodu w jednym czasie, dzięki czemu smugi światła ogrodu nie pojawią się na elewacji i odwrotnie. Najważniejsze, aby światło barwy lamp ogrodowych było identyczne jak to zastosowane w oświetleniu zewnętrznym budynku. Światło barwy białej daje sztuczny wyrazisty jednocześnie bardzo ekskluzywny wygląd. Jest stosowane w rezydencjach oraz oświetlaniu okazałych budynków miejskich. Do oświetlenia domów jednorodzinnych częściej stosuje się światło barwy naturalnej lub barwy ciepłej, gdyż tworzy ono bardziej przytulny wygląd naszego ogrodu.
Zaprojektuj odpowiednie oświetlenie domu
Kiedy słońce już zajdzie odpowiednie oświetlenie elewacji pozwoli stworzyć niesamowity klimat budynku. Rynek oferuje nam szeroki wybór lamp led, zewnętrzne kinkiety czy listwy. Wykonanie oświetlenia elewacji domu jest dość dużą inwestycją, która będzie nam służyła przez wiele lat, dlatego warto dokładnie zapoznać się z dostępnymi rozwiązaniami oferowanymi przez rynek i wybrać to, które będzie spełniało nasze oczekiwania nie tylko pod względem wizualnym, ale również funkcjonalnym. W tym przypadku najniższa cena nie jest najtrafniejszym kryterium wyboru. Nie bez znaczenia jest również barwa światła. Trzeba zdecydować, czy dla naszej inwestycji lepszym rozwiązaniem będzie nowoczesne oświetlenie zewnętrzne, które emituje światło barwy białej. Czy może lepszą decyzją będzie oświetlenie domu dające światło barwy ciepłej? Warto powierzyć zadanie rozplanowania oświetlenia elewacji budynku doświadczonemu projektantowi, który bez problemu dobierze rodzaj, moc a także sposób rozmieszczenia źródeł światła. Projekt elewacji Twojego domu dzięki odpowiedniemu oświetleniu z pewnością będzie jeszcze bardziej efektowny.